PolskaJuż po raz 20. pobiegną w Maratonie Solidarności

Już po raz 20. pobiegną w Maratonie Solidarności

1260 zawodników reprezentujących wszystkie kontynenty oraz pula nagród w wysokości 30 tysięcy złotych. Tak prezentuje się piątkowy XX Maraton Solidarności, który odbędzie się w Trójmieście.

Historia Maratonów Solidarności sięga lat 80., kiedy to zorganizowano dwa półmaratony. Regularne zmagania na odcinku 42,195 km rozpoczęły się w 1995 roku. Za każdym razem trasa wiodła z Gdyni do Gdańska, ze startem obok pomnika Poległych Stoczniowców. Maraton ma upamiętniać i przypominać o trójmiejskich robotnikach portowych, którzy zginęli z rąk komunistycznej władzy w grudniu 1970 roku.

Liczba zawodników z roku na rok stopniowo rośnie. Już wiemy, że w tej edycji dotychczasowy rekord - 800 zawodników - zostanie pobity. Start zapowiedziało bowiem ponad 1200 biegaczy, w tym aż 140 kobiet.

Tegoroczna trasa ze względu na remonty na Westerplatte została zmodyfikowana. Po pokonaniu odcinków w Gdyni i Sopocie oraz wbiegnięcia do centrum Gdańska, biegacze odbiją w kierunku Nowego Portu. Meta bez zmian pozostanie jednak umiejscowiona na Długim Targu przy Fontannie Neptuna. W związku ze zmianą trasy wszystkie rekordy będą naliczane od nowa.

Dzięki pozyskaniu nowego sponsora tytularnego, znanego koncernu farmaceutycznego fundusz nagród został wydanie zwiększony i będzie wynosił trzydzieści tysięcy złotych. Nagroda za pierwsze miejsc wynosi 7 tys. zł, a za drugie miejsce 4,5 tys. zł. Najlepsza zawodniczka i zawodnik z Trójmiasta otrzymają voucher dla dwóch osób do Doliny Charlotty ufundowany przez Radio Gdańsk. Spośród wszystkich uczestników, którzy ukończą bieg i zmieszczą się w limicie czasowym rozlosowany zostanie voucher do hotelu Haffner w Sopocie.

Pomocą dla zawodników amatorów, którzy chcą przebiec trasę w równym tempie przygotowano specjalnych asystentów tzw. pacemakerów, którzy będą biec tempem odpowiednim do pokonania trasy w czasie: 3:30, 3:45, 4:00, 4:15 oraz 4:30.

Weryfikacja zawodników, wydawanie numerów i pakietów startowych odbywa się w biurze zawodów w godz. 10:00-22:00 oraz w dniu maratonu, piątek, w godz. 6:00-8:30. Zawodnicy, którzy zakwaterują się w Gdańsku zostaną odwiezieni z mety do Gdyni autobusem o 16:30.

Jednemu z banków wspierających bieg udało się połączyć sport z akcją charytatywną. Bank za każdego zawodnika, który wystartuje w Maratonie w jego barwach przekazuje cegiełkę na cel charytatywny.

Chętni będą mogli dopingować biegaczy na starcie od godz. 9:45.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)