Stany Zjednoczone przystąpiły do omawiania z sojusznikami kwestii stopniowego znoszenia sankcji finansowych i ekonomicznych przeciwko Jugosławii.
Przedstawiciel administracji USA powiedział w sobotę, iż nie można wykluczyć, że najpierw przywrócona zostanie komunikacja lotnicza z Belgradem i anulowane zostanie embargo paliwowe. Decyzja w tej sprawie zapadnie prawdopodobnie w poniedziałek na spotkaniu szefów dyplomacji krajów UE w Luksemburgu.
Niemcy z kolei odblokowały 1 mln euro (870 tys. dolarów) natychmiastowej pomocy dla Jugosławii w ramach programu prac wodnych na Dunaju w rejonie Nowego Sadu - poinformował w Berlinie rzecznik MSZ Andreas Michaelis.
W ten sposób Niemcy sygnalizują, zarówno w płaszczyźnie stosunków dwustronnych jak i jako członek Unii Europejskiej, swoją wolę wspierania Jugosławii - powiedział rzecznik.
Żegluga na Dunaju jest zablokowana w rejonie Nowego Sadu, ponieważ do tej pory nie usunięto tam z wody pozostałości trzech mostów zniszczonych podczas bombardowań NATO w 1999 roku.
Wkrótce po zaprzysiężeniu, prezydent Jugosławii Vojislav Kosztunica zniósł blokadę gospodarczą Czarnogóry, która wraz z Serbią tworzy obecną Jugosławię.
Była to pierwsza decyzja nowego prezydenta, która - zdaniem agencji informacyjnych - świadczy o tymi iż jest on zdecydowany szybko poprawić stosunki z Czarnogórą.
Za rządów obalonego w drodze pokojowej Miloszevicia między obu republikami panowało wiele kontrowersji, które dotyczyły cła, waluty, obrony, polityki zagranicznej i reform demokratycznych.
Strajkujący górnicy, którzy odegrali kluczową rolę w obaleniu Miloszevicia, wznowili częściowo pracę w nocy z soboty na niedzielę w największej serbskiej kopalni węgla Kolubara.
Górnicy podkreślili jednak, że nie wznowią pełnej produkcji, dopóki nie zostanie usunięte kierownictwo kopalni oraz kierownictwo państwowej spółki energetycznej, powiązane z Partią Socjalistyczną Miloszevicia.
Jeden z liderów kosowskich Albańczyków, Jakup Krasniqi, skrytykował nowego prezydenta Jugosławii Vojislava Kosztunicę za chęć przywrócenia kontroli Belgradu nad Kosowem. Zdaniem albańskiego lidera, Kosztunica - opowiadając się za wzmocnieniem jugosłowiańskiej suwerenności nad zamieszkałym w większości przez Albańczyków Kosowem - na nowo rozbudza serbski nacjonalizm.(aka)