Trwa ładowanie...

Jest decyzja. Polacy bez stanowisk w litewskim rządzie

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie nie będzie miała żadnego stanowiska w rządzie - poinformował premier Algirdas Butkevicius. Ostateczna decyzja w sprawie dalszej obecności AWPL w rządzie koalicyjnym ma zapaść jutro na posiedzeniu Rady Politycznej koalicji rządzącej.

Share
Jest decyzja. Polacy bez stanowisk w litewskim rządzie
Źródło: AFP, fot: Petras Malukas
d218tfo

W czwartek, szef litewskiego rządu wysunął zarzuty pod adresem Akcji Wyborczej Polaków na Litwie. Jego zdaniem, AWPL dąży do wywołania chaosu w państwie.

Partia wcześniej oświadczyła, że zamierza ponownie zaproponować na stanowisko ministra energetyki Litwy Jarosława Niewierowicza. Premier skomentował te propozycję jako niepoważną.

d218tfo

Po tym, gdy minister energetyki Jarosław Niewierowicz, pod presją AWPL, zatwierdził na stanowisku wiceministra Renatę Cytacką, premier wystąpił z wnioskiem o jego dymisję. Prezydent ten wniosek podpisała. Spowodowało to napięcia w koalicji rządzącej.

Podczas ostatnich wyborów, Akcja Wyborcza Polaków na Litwie po raz pierwszy w historii niepodległej Litwy, weszła do koalicji. W gabinecie Algirdasa Butkewicziusa miała swego ministra energetyki, pięciu wiceministrów w różnych resortach i stanowisko wiceprzewodniczącego Sejmu.

d218tfo

Podziel się opinią

Share
d218tfo
d218tfo
Więcej tematów