Trwa ładowanie...
d9krl0p
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Islamiści ukamienowali kobietę za rzekome cudzołóstwo

Islamiści z organizacji Państwo Islamskie ukamienowali kobietę w mieście Ar-Rakka, na północy Syrii, za rzekome popełnienie cudzołóstwa - pisze agencja AP. Na zajętych terenach w Syrii i Iraku dżihadyści stosują surową wykładnię szariatu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Islamiści ukamienowali kobietę za rzekome cudzołóstwo
(AFP, Fot: Rami Al-Sayed)
d9krl0p

Ukamienowanie miało miejsce 18 lipca po zmroku, w pobliżu stadionu piłkarskiego w Ar-Rakce, mieście uchodzącym za główny bastion Państwa Islamskiego w Syrii.

Najpierw duchowny sunnicki odczytał wyrok skazujący Faddah Ahmad na śmierć, następnie na miejsce egzekucji podjechała ciężarówka, z której wyładowano stos kamieni. Obok bojownicy wykopali dziurę w ziemi, do której zapędzili skazaną. Miejscowej ludności rozkazano, by chwyciła za kamienie i wykonała wyrok, jednak nikt się nie zgłosił, więc bojownicy zrobili to sami.

Jeden ze świadków zdarzenia, który skontaktował się z agencją AP przez program Skype, twierdzi, że w tłumie usłyszał, iż kobieta przed egzekucją została zabrana do szpitala, gdzie podano jej znieczulenie. Według innego źródła była wdową.

d9krl0p

Jak pisze AP, dzień wcześniej w mieście Tabka w ten sam sposób została zabita 26-letnia Szamseh Abdullah, również za rzekome cudzołóstwo.

Były to pierwsze tego rodzaju egzekucje na zajętych przez dżihadystów obszarach w północnej Syrii. Na terytoriach znajdujących się pod ich kontrolą bojownicy terroryzują miejscową ludność i stosują surową wykładnię prawa islamskiego, szariatu, która m.in. każe odcinać dłonie osobom przyłapanym na kradzieży. Według AP islamiści niedawno ukarali czternastoletniego chłopca za niedotrzymanie postu w czasie ramadanu, przywiązując go do przypominającej krzyż konstrukcji i zostawiając go na kilka godzin w palącym słońcu.

O ukamienowaniu obu kobiet zrobiło się głośno dopiero kilka tygodni po fakcie, gdy w internecie, m.in. na Twitterze, zaczęły pojawiać się zdjęcia potwierdzające wersję wydarzeń ustaloną przez AP na podstawie relacji świadków i działaczy praw człowieka. Na fotografiach widać m.in. grupę ludzi na placu, duchownego odczytującego wyrok przez megafon oraz kilku brodatych mężczyzn, trzymających w rękach broń automatyczną lub zbierających kamienie. "Zamężna kobieta kamienowana w obecności wiernych" - głosi podpis pod jednym ze zdjęć.

Jako pierwsze o dwóch przypadkach kamienowania poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, dysponujące siecią informatorów w całym kraju. Doniesienia te potwierdziło później Centrum Dokumentacji Przemocy, syryjska organizacja dokumentująca przypadki naruszania praw człowieka w syryjskiej wojnie domowej. Human Rights Watch dotąd nie uzyskała potwierdzenia z niezależnych źródeł.

Państwo Islamskie - sunnicka organizacja zbrojna wcześniej znana jako Państwo Islamskie Iraku i Lewantu (ISIL) - podbiło znaczne obszary na zachodzie i północy Iraku oraz w Syrii, a na zajętych terenach proklamowało sunnicki kalifat.

d9krl0p

Podziel się opinią

Share

d9krl0p

d9krl0p
Więcej tematów