Trwa ładowanie...
d3gc5jb
Dziennik Polski

HIV atakuje również starszych

Dotąd przypuszczano, że wirusem HIV zarażają się głównie ludzie młodzi, którzy nie są świadomi efektów swych zachowań. Ostatnio jednak wzrasta liczba zakażonych po 50. roku życia. Zakażenia wykrywane są nawet u 70-latków - informuje "Dziennik Polski".
Share
HIV atakuje również starszych
Źródło: WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej
d3gc5jb

Jakie są tego przyczyny? - Na razie nie wiadomo, prowadzimy badania nad tym zjawiskiem, mówi dr Edyta Laurman-Jarząbek ze Stowarzyszenia Nadzieja Rodzinie. - Można jedynie przypuszczać, że w pewnym wieku rośnie liczba rozwodów i wolni partnerzy są skłonni do pożycia seksualnego z większą liczbą kobiet.

Wciąż jednak największą liczbę zachorowań na AIDS obserwuje się w grupie młodzieży od 20. do 29. roku życia. Młodzi stanowią ok. 30 procent pacjentów klinik, zajmujących się leczeniem chorób zakaźnych.

Kobiety są aż siedem razy bardziej narażone na zakażenie wirusem HIV niż mężczyźni. Ale świadomość tego faktu wcale nie przekłada się na liczbę osób zgłaszających się na badania.

Jak informuje Grażyna Przeźmińska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, w minionym roku w Małopolsce wykryto 56 nowych zakażeń, z czego aż 47 dotyczyło mężczyzn, a zaledwie cztery przypadki dotyczyły kobiet; pięć przebadanych osób nie podało swojej płci.

d3gc5jb

Podziel się opinią

Share
d3gc5jb
d3gc5jb
Więcej tematów