Trwa ładowanie...

"Guardian": amerykański dowódca za wojskami USA w Europie Wschodniej

Dowódca wojsk USA w Europie generał Frederick Hodges uważa, że wysłanie amerykańskich czołgów na wschodnią granicę NATO będzie skutecznym środkiem odstraszającym Rosję przed ewentualną formą agresji - relacjonuje brytyjski dziennik "Guardian".

Share
"Guardian": amerykański dowódca za wojskami USA w Europie Wschodniej
Źródło: AFP, fot: Ed Jones
d4m5xyt

- Jestem pewien, że (prezydent Rosji Władimir) Putin chce zniszczyć nasz sojusz, nie atakując go jednak, ale doprowadzając do podziałów wewnątrz NATO - powiedział generał Hodges w wystąpieniu przed dowódcami i politykami w Berlinie, cytowanym w środę na stronie internetowej "Guardiana".

Ostrzegł, że Moskwa może chcieć doprowadzić do destabilizacji NATO, wysyłając "zielone ludziki" na terytorium jednego z państw członkowskich, powtarzając strategię zastosowaną na Ukrainie. W związku z tym zagrożeniem uznał, że na wschodniej flance sojuszu powinny pojawić się amerykańskie wojska. Wśród państw objętych potencjalnym wsparciem militarnym wymienił Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię, Rumunię i Bułgarię.

Generał Hodges wyraził obawę, że niektóre państwa NATO mogą być niechętne do wypełnienia założeń artykułu 5 Traktatu Waszyngtońskiego - szczególnie te, które nie są bezpośrednio zagrożone przez Moskwę.

d4m5xyt

- Jeżeli nie uszanujemy artykułu 5, wtedy nasz sojusz będzie skończony - ocenił amerykański dowódca w Europie odnosząc się do zapisu mówiącego, że atak na jednego z członków NATO jest traktowany jako agresja wobec całego bloku.

Generał oskarża Rosję

W związku z trwającym konfliktem na wschodzie Ukrainy zaapelował do państw NATO o zwiększenie nakładów budżetowych na obronność. Oskarżył też władze w Moskwie o wysłanie na terytorium Ukrainy 12 tys. żołnierzy.

- Jeżeli nie wierzycie, że Rosja jest obecnie bezpośrednio zaangażowana na Ukrainie, to już nigdy nie uwierzycie. Zwyczajnie nie chcecie tego dostrzec - ocenił generał. Dodał, że amerykańska strategia wobec tego konfliktu będzie polegać na "zwiększaniu kosztów ponoszonych przez prezydenta Putina". W tym celu Waszyngton chce wspierać siły zbrojne Ukrainy.

- Możemy przekazać Ukrainie 1 tys. czołgów, a i tak nigdy by nie najechali Rosji. Nikt nie oczekuje, że ukraińskie oddziały pokonają Rosję, nie o to chodzi - powiedział Hodges.

d4m5xyt

Zapewnił jednocześnie, że wstrzymano chwilowo wysłanie amerykańskiej misji szkoleniowej na Ukrainę, aby nie utrudniać obecnego procesu pokojowego.

Zobacz również "Z każdej strony": Jakie były cele Rosji wobec Ukrainy? Waszczykowski: podbój i stabilizacja

d4m5xyt

Podziel się opinią

Share
d4m5xyt
d4m5xyt
Więcej tematów