Trwa ładowanie...

Grzegorz Schetyna o dostarczaniu Rosji wyposażenia wojskowego przez Szwajcarię

- To trzeba piętnować - tak minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna komentuje informacje o dostarczeniu Rosji przez Szwajcarię wyposażenia wojskowego.

Share
Grzegorz Schetyna o dostarczaniu Rosji wyposażenia wojskowego przez Szwajcarię
Źródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d4cwnif

Szwajcarskie media poinformowały, że mimo konfliktu na Ukrainie władze Szwajcarii wydały w ubiegłym roku zgodę na wyeksportowanie do Rosji specjalnych tkanin maskujących o potencjalnym przeznaczeniu wojskowym za 90 mln franków.

Wiadomość tę, którą jako pierwsze podały tygodniki "SonntagsZeitung" i "Matin Dimanche", potwierdził rzecznik sekretariatu stanu do spraw gospodarki (SECO). Według rzecznika realizacja umowy została przez SECO zatwierdzona, gdyż zawarto ją jeszcze przed decyzją szwajcarskiego rządu o przyłączeniu się do sankcji, nałożonych na Rosję przez Unię Europejską.

- To trzeba piętnować. (...) Media podnoszą to, że w taki sposób, dostarczając takiego rodzaju broń, czy takiego rodzaju wyposażenie, (Szwajcarzy) ułatwiają agresję, działania agresywne wojskom rosyjskim. O tym trzeba mówić i to trzeba piętnować - powiedział Schetyna na antenie Radia Zet. Dodał, że Unia Europejska - jeśli chodzi o sankcje oraz solidarne reakcje dotyczące Krymu i Donbasu - zachowuje się jednolicie. - To trzeba utrzymać - podkreślił.

d4cwnif

Zakaz eksportu materiałów dual-use

Wydane pod koniec sierpnia przez rząd w Bernie rozporządzenie zakazuje eksportowania do Rosji i na Ukrainę tak zwanych materiałów dual-use, które można wykorzystywać zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych. Jeden z artykułów rozporządzenia głosi, iż jego postanowienia nie dotyczą transakcji zawartych przed 27 sierpnia 2014 roku.

Rzecznik SECO przyznał, że gdyby umowę taką chciano zawrzeć obecnie, SECO nie wyraziłby na nią zgody. Nie ujawnił, kto dostarczył Rosji wspomniane tkaniny, informując tylko, że ich nabywcą jest prywatna rosyjska firma. Dostawę zrealizowano w dwóch transzach przed końcem ubiegłego roku.

Zobacz również wideo: Schetyna o polityce Rosji

d4cwnif

Podziel się opinią

Share
d4cwnif
d4cwnif
Więcej tematów