Trwa ładowanie...
d3yf6gq

Galicja na wyciągnięcie ręki w MCK w Krakowie

W Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie od 10 października można podziwiać wystawę "Mit Galicji". Niezwykłe eksponaty pomogą nam zmierzyć dotychczasową wiedzę o krainie Galicji z źródłami historycznymi i twórczością tamtejszych artystów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Galicja na wyciągnięcie ręki w MCK w Krakowie
(materiały prasowe)
d3yf6gq

W szkołach uczyli nas o Galicji, większości z nas kojarzy tę krainę z zaborem austriackim, jednak tak naprawdę nie umiemy określić granic ani historycznych, ani geograficznych Galicji. Nie znamy mitów związanych z tym miejscem. Dziś słowo "galicyjski" oznacza też pewną renomę m.in. turystyczną czy smaku.

A czym naprawdę jest Galicja? Mityczna kraina czy marka, dzięki której można sprzedać wszystko? Nowa wystawa Międzynarodowego Centrum Kultury próbuje odpowiedzieć na te i inne pytania poprzez konfrontację naszych wyobrażeń z faktami historycznymi i perspektywą narodów, które są uwikłane w historię tego miejsca. Znajdziemy tu spojrzenie Polaków, Żydów, Ukraińców oraz Austriaków.

- Wystawa prezentuje Galicję jako krainę wielu paradoksów. Z jednej strony była ona przestrzenią rozwoju narodowych tożsamości i kultur, z drugiej odrębność etniczna zamkniętych w sztucznie utworzonych granicach grup prowadziła do licznych napięć. Najbiedniejsza i najbardziej zacofana prowincja monarchii za sprawą kolei żelaznych i złóż ropy naftowej przeżyła skok cywilizacyjny i stała się miejscem narodzin wielu fortun - informują organizatorzy wystawy.

d3yf6gq

- Wystawa cieszy się pozytywnym odbiorem. Kuratorzy MCK stworzyli ekspozycję, w której zawarli ponad 600 eksponatów - aranżacja ekspozycji z całą rozpiętością różnorodności tworzy niebanalną, zarazem świetnie zbudowaną merytorycznie całość - poinformowała WP.PL Katarzyna Rzepka z Business & Culture.

Wśród 600 eksponatów znajdują się m.in. prace Tadeusza Kantora i Mirosława Bałki, czy zbiór dzieł z Lwowskiej Galerii Obrazów (z pracami Jacka Malczewskiego, Maurycego Gottlieba czy Włodzimierza Tetmajera), a także obrazy współczesnych malarzy ukraińskich, jak Yurko Koch i Vlodko Kostyrko. Ekspozycję uzupełniają dokumenty historyczne, mapy i przedmioty codziennego użytku.

Całość wystawy podzielona została na cztery części: pierwsza wprowadza zwiedzających w tematykę wystawy; druga przedstawia mit założycielski Galicji, której początki wiążą się z rozbiorem Polski, uwzględniając perspektywy polską, ukraińską, austriacką i żydowską; trzecia prezentuje różne aspekty problematyki galicyjskiej lat 1772-1918; czwartą sekcję poświęcono mitom galicyjskim - zarówno tym ugruntowanym, jak i współczesnym.

Wystawę "Mit Galicji" będzie można oglądać aż do 8 marca 2015 roku. Galeria jest czynna od wtorku do niedzieli od godziny 10 do 18. Bilet normalny kosztuje 10 zł, ulgowy 6, rodzinny 14. Warto zapamiętać, że w każdy wtorek i środę w godzinach od 10 do 11 MCK przygotował specjalną ofertę Happy Hour - wtedy można kupić bilety za symboliczną złotówkę.

d3yf6gq

Podziel się opinią

Share

d3yf6gq

d3yf6gq
Więcej tematów