Trwa ładowanie...
19-10-2014 07:45

Ewa Kopacz złożyła wizytę na grobie księdza Jerzego Popiełuszki

Premier Ewa Kopacz odwiedziła w niedzielę rano grób bł. księdza Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu.

Ewa Kopacz złożyła wizytę na grobie księdza Jerzego PopiełuszkiŹródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d2t2wns
d2t2wns

Premier złożyła na grobie kwiaty i zapaliła znicz.

W niedzielę przypada 30. rocznica uprowadzenia i śmierci warszawskiego kapłana. 19 października 1984 roku ksiądz Jerzy Popiełuszko został porwany i brutalnie zamordowany przez trzech funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jego zwłoki wrzucono do Wisły z tamy we Włocławku. Kapitan Grzegorz Piotrowski, porucznik Leszek Pękala i porucznik. Waldemar Chmielewski zostali oskarżeni i skazani za uprowadzenie, torturowanie i zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki. Ich przełożony pułkownik Adam Pietruszka został skazany za sprawstwo kierownicze zbrodni. Sąd wymierzył Grzegorzowi Piotrowskiemu karę 25 lat pozbawienia wolności, Adamowi Pietruszce - 25 lat, Leszkowi Pękali - 15 lat, Waldemarowi Chmielewskiemu - 14 lat. W wyniku interwencji szefa MSW generała Czesława Kiszczaka w apelacji zmniejszono kary Pietruszce, Pękali i Chmielewskiemu. Później te kary zostały jeszcze raz zmniejszone w wyniku amnestii z 1989 roku.

Proces toruński, podobnie jak późniejszy proces szefów departamentu IV MSW generałów Ciastonia i Płatka (w latach 90.) nie ustalił wszystkich okoliczności i motywów zbrodni. Ostatni skazany w tej sprawie Grzegorz Piotrowski wyszedł z więzienia w 2001 roku.

W 2010 roku ksiądz Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany jako męczennik za wiarę. Miesiąc temu we Francji rozpoczął się jego proces kanonizacyjny.

d2t2wns
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t2wns
Więcej tematów