Trwa ładowanie...
d28imz8
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Efekt Trierweiler" niszczy popularność prezydenta Francois Hollande'a

Sondaże pokazują, że wydana w czwartek w nakładzie 200 000 egzemplarzy książka byłej pierwszej damy Francji Valerie Trierweiler, w której przedstawia ona po rozstaniu niezwykle negatywny wizerunek Francois Hollande'a, bardzo zaszkodziła popularności prezydenta.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Francois Hollande
Francois Hollande (PAP/EPA, Fot: Yoan Valat)
d28imz8

Wspomnienia zatytułowane "Dziękuję za ten moment" zostały całkowicie wyprzedane w wielu z paryskich księgarni i wpłynęły na sondażowe notowania popularności Hollande'a.

Sondaże przeprowadzone 3 i 4 września, kiedy fragmenty książki dotarły już do opinii publicznej, sprawiły, że gdyby w przyszłą niedzielę odbywała się druga runda wyborów prezydenckich, Hollande przegrałby z Marie Le Pen.

Przywódczyni ultraprawicowego Frontu Narodowego zdobyłaby, według sondażu, 56 proc. głosów, podczas gdy obecny prezydent - 46 proc.

d28imz8

Według sondażu, którego wyniki ogłosił "Le Figaro", wynik byłby odmienny, gdyby w hipotetycznych wyborach startował również b. prezydent Nicolas Sarkozy albo b. konserwatywny premier Francois Fillon lub były minister spraw zagranicznych Alain Juppe. Wówczas to oni mieliby szanse na zwycięstwo, a Le Pen zajęłaby drugie miejsce. Jako jedyny za rozpisaniem przedterminowych wyborów prezydenckich opowiedział się Fillon.

Nie wiadomo, jak długo potrwa "efekt Trierweiler", jednak - zdaniem paryskich mediów - najbardziej zaszkodził obecnemu prezydentowi ten fragment wspomnień zawartych w książce jego byłej towarzyszki życia, dziennikarki politycznej Valerie Trierweiler, w którym mówi ona, że Francois Hollande prywatnie gardził najbiedniejszymi i mawiał o nich "ci bezzębni". To zdanie krąży na wszystkich portalach.

Prezydent Hollande, reagując na słowa byłej pierwszej damy Francji, powiedział: - Nigdy nie zgodzę się, aby kwestionowano zaangażowanie, któremu byłem wierny przez całe życie, to co złożyło się na moje życie polityczne.

Hollande wypowiadał się na konferencji prasowej na zakończenie szczytu NATO w Newport. - Nie pozwolę kwestionować moich działań w służbie Francuzów, a zwłaszcza ludzkiej więzi z najsłabszymi, najskromniejszymi, ubogimi, ponieważ to im służę i oni są moją racją bytu - podkreślił socjalista.

- Zostałem wybrany na pięć lat i jestem w połowie mego mandatu. Nie ma takiego sondażu, który mógłby przerwać mandat dany przez naród prezydentowi Francji - dodał Hollande.

d28imz8

Podziel się opinią

Share

d28imz8

d28imz8
Więcej tematów