Trwa ładowanie...
d2q27yr
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Dziwisz: czyńmy wszystko, by przy polskim stole było miejsce dla wszystkich

Do walki z osobistymi i zbiorowymi wadami wezwał w niedzielę metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. - Możemy i powinniśmy czynić wszystko, aby przy polskim stole było miejsce dla wszystkich - mówił.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kard. Stanisław Dziwisz
Kard. Stanisław Dziwisz (PAP, Fot: Jacek Bednarczyk)
d2q27yr

Kardynał przewodniczył mszy św. odprawionej w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie w Dniu Papieskim, który po raz czternasty jest obchodzony w Polsce.

- Z jednej strony, zdając sobie sprawę z naszej grzeszności, powinniśmy się codziennie nawracać, walczyć z osobistymi i zbiorowymi wadami, z uzależnieniami, ze słabościami, z niewiernością, ze skłonnościami do kłótni, do egoizmu partyjnego, do chronicznej niechęci wobec inaczej myślących. Z drugiej strony możemy i powinniśmy czynić wszystko, aby przy polskim stole było miejsce dla wszystkich - podkreślił metropolita krakowski.

Kard. Dziwisz mówił, że odpowiedzialni za życie społeczne i polityczne powinni, niczym ewangeliczni słudzy, "szukać zwłaszcza ludzi biednych, bezrobotnych, bez dachu nad głową, pozbawionych przywilejów, potrzebujących pomocy solidarnego społeczeństwa, rozkładającego bardziej sprawiedliwie ciężary na barki obywateli".

d2q27yr

Nawiązując do hasła Dnia Papieskiego "Jan Paweł II - Świętymi bądźcie!" kard. Dziwisz powiedział, że jest to wezwanie Boga i wezwanie, które z zaświatów kieruje do nas św. Jan Paweł II. - Świętość może i powinna znajdować swój wyraz w naszych osobistych postawach i zachowaniach, w naszej miłości Boga i bliźniego. Ale ideał świętości powinien również kształtować styl i klimat naszych rodzin i środowisk, naszego życia społecznego, a także politycznego - powiedział w homilii metropolita krakowski.

Hierarcha podkreślił, że fascynująca osobowość i dzieło życia Jana Pawła II nie przestają być przedmiotem refleksji i zadumy, choć od jego śmierci mija dziesiąty rok, a w tym stosunkowo krótkim czasie doczekaliśmy się jego beatyfikacji i kanonizacji.

- Duchowe dziedzictwo Jana Pawła II nie zostało zamknięte w kościelnych archiwach i bibliotekach. On nadal przemawia, inspiruje, wskazuje drogę. On nadal, i to w sposób znaczący, jest obecny w życiu Kościoła. Jest obecny w naszym narodzie, w naszym mieście - podkreślił kard. Dziwisz.

Metropolita krakowski mówił, że Karol Wojtyła przez swoją posługę "stał się punktem odniesienia dla milionów ludzi na całym świecie", "ubogacił Kościół i odmienił świat swoją potęgą ducha".

d2q27yr

- Po śmierci Jana Pawła II, kiedy została już zamknięta księga jego ziemskiego życia i służby, uświadomiliśmy sobie wyraźnie, że przecież żył pośród nas i służył nam człowiek święty. Żył pośród nas i służył nam człowiek ośmiu Błogosławieństw. Jego świętość wyraziła się przede wszystkim w tym, że całe jego życie zanurzone było w Bogu. To był człowiek wielkiej modlitwy. Modlitwa pozwalała mu patrzeć na świat szerzej i głębiej - mówił kard. Dziwisz.

Dodał, że świętość Jana Pawła II wyraziła się również w jego służbie Kościołowi i światu. - Pozostawił nam świadectwo człowieka głoszącego żarliwie Ewangelię, docierającego do najdalszych zakątków naszej planety, podejmującego ważne dla Kościoła decyzje, inspirującego innych do większej miłości i służby - powiedział metropolita krakowski.

- Starajmy się kochać i służyć, czyli stawać się świętymi. Tak jak on. Jak święty Jan Paweł II Wielki - wzywał kard. Dziwisz. Zaapelował o wsparcie edukacji młodych Polaków poprzez ofiary dla Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która prowadzi program stypendialny dla młodzieży z niezamożnych rodzin.

d2q27yr

Podziel się opinią

Share

d2q27yr

d2q27yr
Więcej tematów