Trwa ładowanie...
d2qpxbi
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Brazylia: wielkie demonstracje przeciwko i za prezydent Dilmą Rousseff

W Sao Paulo, Rio de Janeiro i innych miastach Brazylii odbyły się protesty przeciwko prezydent Dilmie Rousseff i rządzącej Partii Pracujących, oskarżanej o tolerowanie wielkich afer korupcyjnych. Dwa dni wcześnej kraj manifestował w obronie Rousseff.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dilma Rousseff
Dilma Rousseff (AFP, Fot: Timothy Clary)
d2qpxbi

W samym Sao Paulo, stolicy finansowej 200-milionowego kraju, demonstrowało według policji ok. miliona ludzi.

W Rio de Janeiro protest 15 tys. osób odbył się na słynnej plaży Copacabana. Uczestnicy przybyli w żółto-zielonych strojach i kostiumach, nawiązujących do barw flagi brazylijskiej.

Najgłośniej oklaskiwani byli mówca, który żądał postawienia prezydent Rousseff przed sądem oraz grupa demonstrantów przebranych za wojskowych, która domagała się "interwencji armii brazylijskiej".

d2qpxbi

Popularność prezydent Rousseff, która 1 stycznia, po wygranych wyborach, rozpoczęła drugą kadencję jako szefowa państwa, spadła gwałtownie z powodu wykrycia gigantycznej korupcji w administracji państwowego koncernu naftowego Petrobras, największego przedsiębiorstwa publicznego Ameryki Łacińskiej.

Śledztwo toczy się w stosunku do około 50 polityków, w większości związanych z Partią Pracujących.

Przeciwko łapownictwu na wielką skalę odradzającemu się w administracji państwowej po okresie dość skutecznej walki z tym tradycyjnym w Brazylii zjawiskiem prowadzonej za czasów prezydentury Luiza Inacio Luli da Silvy (2003-2011), demonstrowano w niedzielę także w stolicach większości stanów brazylijskich.

W stolicy kraju, Brasilii, uczestniczyło w proteście 45 tysięcy osób; w całej Brazylii ok. 1,5 mln.

Wielkie manifestacje w obronie prezydent Dilmy Rousseff, które ogarnęły w piątek 24 z 27 stanów Brazylii, zgromadziły głównie młodzież gimnazjalną i studencką, robotników, związkowców i kobiety. Mówcy ostrzegali, że pod pretekstem walki z korupcją brazylijska opozycja chce doprowadzić do prywatyzacji Petrobrasu.

d2qpxbi

Podziel się opinią

Share

d2qpxbi

d2qpxbi
Więcej tematów