Trwa ładowanie...

Belgia cofnęła do Francji 600 migrantów

• Prawie 300 uchodźców próbowało dostać się z Francji do Belgii w ostatnim tygodniu
• Chcieli popłynąć z portu Zeebrugge do Wielkiej Brytanii
• Od przywrócenia przez Belgię kontroli na granicy zawrócono już 600 migrantów
• Wzmocniona kontrola graniczna ma związek z likwidacją obozowiska pod Calais

Share
Belgia cofnęła do Francji 600 migrantów
Źródło: PAP/EPA, Fot: YOAN VALAT
d38el8w

Od przywrócenia przez Belgię kontroli na granicy z Francją w związku z likwidacją "dżungli" koło Calais, cofnięto do Francji ponad 600 migrantów, którzy chcieli dotrzeć do portu Zeebrugge, by stamtąd dostać się do W. Brytanii - podała belgijska policja.

- Od ubiegłego wtorku zawrócono 619 ludzi: 334, którzy już byli na terytorium Belgii, i 285 z samej granicy - powiedział rzecznik belgijskiej policji Peter de Waele.

d38el8w

Tydzień temu Belgia zapowiedziała częściowe przywrócenie kontroli na granicy z Francją, aby przygotować się na ewentualny napływ migrantów z likwidowanego pod Calais rozległego prowizorycznego miasteczka uchodźców.

W celu wzmocnienia kontroli skierowano na granicę około 300 funkcjonariuszy, w tym policję konną.

W poniedziałek Francja ostatecznie zaczęła likwidować "dżunglę", co doprowadziło do starć między policjantami a migrantami.

Nakaz ewakuacji miasteczka migrantów pod Calais, wydany przez prefekturę, został w czwartek podtrzymany przez sąd, a wcześniej oprotestowany przez uchodźców i stowarzyszenia dobroczynne.

d38el8w

Według władz francuskich położone kilkanaście kilometrów od wjazdu do tunelu pod kanałem La Manche obozowisko pod Calais zamieszkiwało co najmniej 3,7 tys. migrantów, a według pomagających im stowarzyszeń jeszcze większa liczba. Władze postanowiły przenieść 800-1000 migrantów do ośrodków w Calais lub w innych miejscach Francji.

Według niedawnych szacunków brytyjskiej organizacji Help Refugees tylko w południowej części miasteczka mieszkało "3450 osób, w tym 300 nieletnich pozbawionych opieki".

Kontrole graniczne łącznie z Belgią przywróciło siedem krajów strefy Schengen, czyli należących do strefy swobodnego przemieszczania się.

d38el8w

Podziel się opinią

Share
d38el8w
d38el8w
Więcej tematów