Trwa ładowanie...

Apel bp. Guzdka o pamięć o żołnierzach, którzy oddali życie za Ojczyznę

Z apelem o pamięć modlitewną o żołnierzach, którzy oddali swoje życie w obronie Ojczyzny zwrócił się w przeddzień Wszystkich Świętych - biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Share
Apel bp. Guzdka o pamięć o żołnierzach, którzy oddali życie za Ojczyznę
Źródło: WP.PL, fot: Paweł Kozioł
dhztxns

- Nasza Ojczyzna usłana jest cmentarzami i kwaterami wojennymi, na których spoczywają obrońcy Ojczyzny. Pragnę zachęcić wiernych Ordynariatu Polowego do nawiedzenia grobów i modlitwy za poległych, których serca wypełnione były miłością do Ojczyzny" - głosi apel biskupa polowego.

- W ostatnich latach odkryto wiele miejsc pochówku żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy po zakończeniu II wojny światowej kontynuowali walkę zbrojną nie godząc się z nową formą zniewolenia narodu polskiego. Niech zapłoną znicze, a w niebo wzniesie się nasza modlitwa o wieczny pokój dla tych, którzy na ołtarzu Ojczyzny złożyli swoje życie - napisał biskup.

Hierarcha wojskowy zachęca w nim także, aby "okazać chrześcijańską postawę miłosierdzia troszcząc się o cmentarze, na których spoczywają żołnierze wrogich nam armii. Niech z mocą wybrzmi tam modlitwa +Ojcze nasz...+ a szczególnie jej fragment: +i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom+".

dhztxns

Biskup Guzdek zachęca też, aby do listopadowej modlitwy za zmarłych dołączyć imiona biskupów polowych i księży kapelanów, którzy odeszli już na wieczną wartę, a przez wiele lat pełnili duszpasterską posługę wśród żołnierzy i ich rodzin.

- Modlitwa za poległych i zmarłych żołnierzy niech pomoże nam uświadomić sobie wagę złożonej przysięgi wojskowej, +Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg.+ Niech będzie także przynagleniem do podejmowania działań na rzecz pokoju, pojednania i sprawiedliwości społecznej" - podkreślił biskup polowy w apelu.

Zobacz także:

dhztxns

Podziel się opinią

Share
dhztxns
dhztxns
Więcej tematów