Zapytaliśmy komitety wyborcze o sposób na kolejki do lekarzy. Oto ich odpowiedzi
Jednym z kluczowych elementów funkcjonowania społeczeństwa jest opieka zdrowotna. W Polsce czas oczekiwania do lekarzy jest rekordowo długi, a kolejki z roku na rok się wydłużają. Zapytaliśmy komitety wyborcze, jaki mają plan, by zmienić tę sytuację.
Wszystkie komitety wyborcze, które zarejestrowały swoje listy we wszystkich 41 okręgach wyborczych, otrzymały od nas serię pytań dotyczących kluczowych kwestii. Na pytania odpowiedziały: KW Bezpartyjni Samorządowcy, KW Trzecia Droga, KW Nowa Lewica, KW Konfederacja Wolność i Niepodległość, KW Koalicja Obywatelska. Nie odpowiedział KW Prawo i Sprawiedliwość.
Jedno z pytań, które otrzymały komitety, brzmiało: W jaki sposób ograniczyć czas oczekiwania na świadczenia medyczne i skrócić kolejki do lekarzy?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Dobry posiłek" według PiS. Zapytaliśmy emerytów o jakość jedzenia w szpitalach
KW Bezpartyjni Samorządowcy: dbałość o wzrost liczby lekarzy
KW Bezpartyjni Samorządowcy odpowiedział, że "usprawnią informatyczne rozwiązania całej służby zdrowia wspierające proces leczenia Polaków z wykorzystaniem nowoczesnych technologii". "Wprowadzimy w życie realną możliwość zapisywania się do lekarza dla każdego pacjenta i zapewnimy każdej upoważnionej osobie wgląd do danych medycznych" - dodano.
Kolejnym krokiem, o którym była mowa w przekazanej nam odpowiedzi, ma być dbałość o systematyczny wzrost liczby lekarzy. "Uważamy, że państwo powinno finansować nowe wydziały medyczne na uczelniach, a studenci uczący się na tych wydziałach nieodpłatnie - na lekarzy, pielęgniarki czy położone - winni być zobowiązani do 'odpracowania' kosztów swojej nauki poprzez pracę w publicznej służbie zdrowia przez okres od 5 do 10 lat" - stwierdzono.
W opinii KW Bezpartyjni Samorządowcy ma to skrócić czas oczekiwania na przeprowadzenie badań i wizytę u specjalisty. Ponadto komitet uważa, że należy uprościć procedury nabywania uprawnień w Polsce dla lekarzy specjalistów z zagranicy.
KW Trzecia Droga: gwarancja wizyty w ciągu 60 dni do lekarza specjalisty
KW Trzecia Droga odpowiedział, że potrzebujemy lepszej profilaktyki, więcej lekarzy i gwarancji wizyty w 60 dni do lekarza specjalisty. "Proponujemy generalne bilanse zdrowia w wieku 40, 50 i 60 lat" - zapowiedziano.
Trzecia Droga przekazała nam również, że zamierza skrócić studia medyczne do pięciu lat i ułatwić proces uzyskania specjalizacji. "Należy odciążyć lekarzy od biurokratycznych obowiązków. Jeśli pacjent nie dostanie się do lekarza specjalisty w ciągu 60 dni, NFZ zapłaci za prywatną wizytę" - dodano.
KW Nowa Lewica: współpraca POZ z rodziną pacjenta przewlekle chorego
KW Nowa Lewica odpowiedział, że będą dążyć do przekazywania 8 proc. PKB na ochronę zdrowia. Jak dodano, ma to się odbywać "bez księgowych sztuczek". "Zwiększenie środków na publiczną ochronę zdrowia pozwoli zapewnić pacjentom wysoki standard świadczeń na NFZ, oddłużyć szpitale i umożliwi znaczne skrócenie kolejek" - zapowiedziano.
W odpowiedzi czytamy także, że profilaktyka i kształtowanie postaw prozdrowotnych, wczesna diagnostyka oraz stała relacja z pacjentem mają kluczowe znaczenie dla poprawy stanu zdrowia Polek i Polaków. "Będziemy rozwijać opiekę koordynowaną w POZ i wzmocnimy rolę koordynatora, wspierającego pacjentów w sprawnej i możliwie szybkiej realizacji procesu leczenia, a także późniejszej rekonwalescencji i rehabilitacji" - zaznaczono.
Komitet zapowiada także zadbanie o współpracę zespołu POZ z rodziną pacjenta przewlekle chorego. "Będziemy dążyć do poszerzenia zespołu POZ tak, by oprócz lekarza, pielęgniarki i położnej w jego skład weszli także dietetyk, fizjoterapeuta, psycholog i farmaceuta" - dodano.
KW Prawo i Sprawiedliwość: nie odpowiedział
KW Prawo i Sprawiedliwość, jako jedyny z pytanych przez nas komitetów, nie odpowiedział na przesłane przez nas pytania.
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość: likwidacja monopolu NFZ
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość odpowiedział, że chce skrócić kolejki do lekarzy poprzez "likwidację monopolu NFZ i umożliwienie nieodpłatnego przepisania się przez pacjentów do innych ubezpieczycieli (którzy zagwarantują realizowanie tego samego koszyka świadczeń gwarantowanych)".
"Jest to systemowe rozwiązanie działające m.in. w Niemczech. Uruchomienie mechanizmów konkurencji pozwoli podnieść jakość usług i skrócić kolejki" - dodano.
KW Koalicja Obywatelska: Powiatowe Centra Zdrowia
KW Koalicja Obywatelska jako priorytet uznał zniesienie limitów w lecznictwie szpitalnym. "Kluczowym celem jest skrócenie czasu oczekiwania na udzielenie świadczenia. Koszty bezpośrednie ZUS oraz koszty społeczne braku dostępności do opieki zdrowotnej są gigantyczne" - dodano w odpowiedzi.
Zapewniono także, że planowane jest "wprowadzenie mechanizmu standaryzacji, monitorowania jakości opieki oraz eliminacji administracyjnych ograniczeń w dostępie do świadczeń".
"Jest smutnym paradoksem, że w Polsce obowiązują limity na leczenie w hospicjach. Należy to bezwzględnie zmienić" - podkreślono. Ponadto zapowiedziano utworzenie Powiatowych Centrów Zdrowia zapewniających, bez względu na miejsce zamieszkania, powszechny i równy dostęp do diagnostyki i leczenia ambulatoryjnego, w tym świadczeń specjalistycznych.
Jak dodano, PCZ będą prowadzić leczenie w oddziałach dziennych i w trybie jednego dnia, rehabilitację leczniczą, ambulatoryjne świadczenia pielęgnacyjno-opiekuńcze oraz opiekę długoterminową. "PCZ będą koordynować świadczenia socjalne oraz opiekuńczo-lecznicze, a także opiekę senioralną" - wyliczono w odpowiedzi.
Tu znajdziesz odpowiedź na wszystkie pytania:
- Jaką wciąż obowiązującą reformę - w przypadku tworzenia rządu - w pierwszej kolejności chcieliby państwo cofnąć?
- Czy - biorąc pod uwagę sytuację na wschodniej granicy Polski - powinna być przywrócona obowiązkowa zasadnicza służba wojskowa dla wszystkich?
- W jaki sposób ograniczyć czas oczekiwania na świadczenia medyczne i skrócić kolejki do lekarzy?
- Na które - jeżeli już - odnawialne źródła energii Polska powinna postawić oraz ile pieniędzy na to przeznaczyć?
- Czy Polska powinna starać się o obecność w programie NATO - Nuclear Sharing?
- Czy zapora na granicy z Białorusią oraz Rosją powinna być utrzymana?
#DebataKobiet w Wirtualnej Polsce
26 września o godz. 19:30 Wirtualna Polska przeprowadzi przedwyborczą #DebatęKobiet. Do udziału w programie na żywo zostały zaproszone kandydatki wszystkich ogólnopolskich komitetów wyborczych.
Na nasze zaproszenia pozytywnie odpowiedziały komitety: Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Trzeciej Drogi, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.
W debacie udział wezmą:
- Barbara Nowacka, Koalicja Obywatelska
- Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Lewica
- Joanna Mucha, Polska 2050, Trzecia Droga
- Anna Bryłka, Konfederacja
- Urszula Barbara Krawczyk, Bezpartyjni Samorządowcy
Sztab PiS - jako jedyny, pomimo kilkukrotnych ponowień zaproszenia i próbach kontaktu z naszej strony - nie odpowiedział na propozycję udziału w dyskusji. Redakcja WP nadal liczy na przyjęcie zaproszenia i udział w naszym programie.
Żaneta Gotowalska-Wróblewska, dziennikarka Wirtualnej Polski