Napięcie przy granicy rośnie. Powinna wrócić obowiązkowa służba?
Napięcie na wschodniej granicy Polski nie maleje. Czy w związku z tym należałoby przywrócić obowiązkową zasadniczą służbę wojskową? Oto, co odpowiedziały komitety wyborcze, gdy zapytaliśmy o to, jakie mają pomysły na polskie wojsko.
Wszystkie komitety wyborcze, które zarejestrowały swoje listy we wszystkich 41 okręgach wyborczych, otrzymały od nas serię pytań dotyczących kluczowych kwestii. Na pytania odpowiedziały: KW Bezpartyjni Samorządowcy, KW Trzecia Droga, KW Nowa Lewica, KW Konfederacja Wolność i Niepodległość, KW Koalicja Obywatelska. Nie odpowiedział KW Prawo i Sprawiedliwość.
Komitety otrzymały pytanie: Czy - biorąc pod uwagę sytuację na wschodniej granicy Polski - powinna być przywrócona obowiązkowa zasadnicza służba dla wszystkich? Jeżeli tak - w jakim zakresie, jak długa, dla kogo, od kiedy ją wprowadzić? Jeżeli nie - dlaczego?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Brawurowy atak na froncie. Piloci Mi-8 ryzykowali życiem
KW Bezpartyjni Samorządowcy: nie dla obowiązkowej służby wojskowej
KW Bezpartyjni Samorządowcy odpowiedział: nie. Podkreślił, że trzeba zadbać o lepsze wyposażenie Sił Zbrojnych. "Trzeba kierować się jakością, a nie liczbą żołnierzy. Obronę cywilną trzeba powołać od podstaw i postawić na oparcie jej na działania w terenie, powołać odpowiednie struktury terenowe" - wyjaśnił.
W odpowiedzi dodano, że "obrona cywilna ma szkolić i przygotowywać cywilów do obrony nie tylko przed napaścią zbrojną, ale też przed licznymi grożącymi nam klęskami żywiołowymi".
KW Trzecia Droga: dobrowolna zasadnicza służba wojskowa
KW Trzecia Droga odpowiedział, że powinniśmy pozostać przy dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej. "Nowoczesna armia to armia profesjonalna zawodowa" - podkreślono.
KW Nowa Lewica: model wszechstronnej obronności w stylu nordyckim
KW Nowa Lewica podkreślił, że popiera działania zmierzające do powołania europejskich sił zbrojnych uzupełniających potencjał obronny NATO i Wojska Polskiego. "Opowiadamy się za wsparciem armii zawodowej silną, dobrowolną rezerwą - bez przywracania poboru" - dodano w odpowiedzi.
Zapowiedziano także, że wdrożony zostanie "model wszechstronnej obronności w stylu nordyckim". Co to znaczy? "Odtworzymy sieć infrastruktury przeznaczonej dla ochrony ludności cywilnej: schrony, ujęcia wody, magazyny leków czy drogi ewakuacyjne. Powołamy Służbę Obrony Cywilnej, która będzie odpowiedzialna za koordynację i prowadzenie wszystkich działań związanych z ochroną ludności, takich jak edukacja, ćwiczenia i czuwanie nad gotowością" - wyliczono w odpowiedzi.
Jak dodano, zdecydowanie zacieśniona zostanie współpraca między instytucjami diagnozującymi i monitorującymi zagrożenia, w tym hybrydowe, cyfrowe, zdrowotne i naturalne.
KW Prawo i Sprawiedliwość: nie odpowiedział.
KW Prawo i Sprawiedliwość, jako jedyny z pytanych przez nas komitetów, nie odpowiedział na przesłane przez nas pytania.
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość o posługiwaniu się bronią
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość przekazał nam w odpowiedzi, że w pierwszej kolejności należy zapewnić możliwość odbycia przeszkolenia wojskowego chętnym w sposób możliwy do pogodzenia z pracą zawodową czy edukacją.
"Konfederacja postuluje organizację w całym kraju regularnych dobrowolnych weekendowych szkoleń wojskowych, które zapewniłyby wszystkim Polakom możliwość zdobycia podstawowych umiejętności, w tym w szczególności umiejętności posługiwania się bronią" - dodano.
W odpowiedzi podkreślono także, że "niestety postulat ten - pomimo toczącej się za naszymi granicami wojny - został przez rząd zrealizowany tylko w szczątkowej formie".
KW Koalicja Obywatelska: nie ma potrzeby przywracania obowiązkowej służby
KW Koalicja Obywatelska odpowiedział, że Wojsko Polskie powinno być wzmacniane kadrowo, ale nie ma potrzeby przywracania obowiązkowej służby. "Zapewnić niezbędne zdolności obronne jest w stanie armia zawodowa, uzupełniona obroną terytorialną oraz rozmaitymi formami dobrowolnej służby wojskowej" - dodano.
Jak podkreślono, istotne znaczenie ma także szkolenie rezerw oraz różne formy przygotowania obronnego w systemie edukacji. - Argumentem przeciwko obowiązkowej służbie są także rosnące wymagania co do umiejętności żołnierzy - w ramach rocznej służby nie jest możliwe przygotowanie do obsługi nowoczesnego sprzętu - czytamy w odpowiedzi tego komitetu.
Tu znajdziesz odpowiedź na wszystkie pytania:
- Jaką wciąż obowiązującą reformę - w przypadku tworzenia rządu - w pierwszej kolejności chcieliby państwo cofnąć?
- Czy - biorąc pod uwagę sytuację na wschodniej granicy Polski - powinna być przywrócona obowiązkowa zasadnicza służba wojskowa dla wszystkich?
- W jaki sposób ograniczyć czas oczekiwania na świadczenia medyczne i skrócić kolejki do lekarzy?
- Na które - jeżeli już - odnawialne źródła energii Polska powinna postawić oraz ile pieniędzy na to przeznaczyć?
- Czy Polska powinna starać się o obecność w programie NATO - Nuclear Sharing?
- Czy zapora na granicy z Białorusią oraz Rosją powinna być utrzymana?
#Debatakobiet w Wirtualnej Polsce
26 września o godz. 19:30 Wirtualna Polska przeprowadzi przedwyborczą #debatękobiet. Do udziału w programie na żywo zostały zaproszone kandydatki wszystkich ogólnopolskich komitetów wyborczych. Jedynie sztab Prawa i Sprawiedliwości zignorował zaproszenie do udziału w debacie.
Na nasze zaproszenia pozytywnie odpowiedziały komitety: Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Trzeciej Drogi, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.
W debacie udział wezmą:
- Barbara Nowacka, Koalicja Obywatelska
- Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Lewica
- Joanna Mucha, Polska 2050, Trzecia Droga
- Anna Bryłka, Konfederacja
- Urszula Barbara Krawczyk, Bezpartyjni Samorządowcy
Sztab PiS - jako jedyny, pomimo kilkukrotnych ponowień zaproszenia i próbach kontaktu z naszej strony - nie odpowiedział na propozycję udziału w dyskusji. Redakcja WP nadal liczy na przyjęcie zaproszenia i udział w naszym programie.
Żaneta Gotowalska-Wróblewska, dziennikarka Wirtualnej Polski