Co z zaporą na granicy? Komitety mówią jednym głosem
Od 2022 roku na polsko-białoruskiej granicy stoi zapora, która ma chronić Polskę przed napływem migrantów, których Alaksandr Łukaszenka wykorzystuje do destabilizacji sytuacji w naszym kraju i UE. Zapytaliśmy komitety wyborcze, czy taka forma zabezpieczenia jest wystarczająca.
Wszystkie komitety wyborcze, które zarejestrowały swoje listy we wszystkich 41 okręgach wyborczych, otrzymały od nas serię pytań dotyczących kluczowych kwestii. Na pytania odpowiedziały: KW Bezpartyjni Samorządowcy, KW Trzecia Droga, KW Nowa Lewica, KW Konfederacja Wolność i Niepodległość, KW Koalicja Obywatelska. Nie odpowiedział KW Prawo i Sprawiedliwość.
Jedno z pytań, które od Wirtualnej Polski dostały komitety, brzmiało: Czy zapora na granicy z Białorusią oraz Rosją powinna być utrzymana? Jeżeli tak - dlaczego i jakie są plany na jej rozwój? Jeżeli nie - dlaczego i w jaki sposób komitety proponują ją zabezpieczać?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Istnieje stopień zagrożenia". Generał o budowie zapory
Przypomnijmy, że decyzją prezydenta jeszcze w 2021 roku rozpoczęła się budowa zapory na granicy o długości 187 km. Licząca w sumie pięć metrów wysokości bariera zakończona jest concertiną - wykonaną z tzw. drutu ostrzowego w formie podwójnej spirali. 30 czerwca 2022 roku zakończona została budowa fizycznej części zapory. Kolejnym etapem było wyposażenie bariery w elektronikę i specjalny system monitoringu, co pozwala służbom polskim na obserwację granicy całą dobę.
KW Bezpartyjni Samorządowcy: zapora powinna być utrzymana
KW Bezpartyjni Samorządowcy odpowiedział, że konieczne jest uszczelnienie granicy wschodniej. I dodał, że "płot na granicy z Białorusią okazał się atrapą".
"Jednakże zapora powinna być utrzymana" - zadeklarowano w odpowiedzi. Argumentowano to tym, że nie budzi wątpliwości, iż "kryzys migracyjny został wywołany sztucznie", a "obowiązkiem państwa polskiego, a także członka UE, jest ochrona granic państwowych i unijnych, a tym samym niedopuszczenie do eskalacji zagrożeń z zewnątrz".
KW Trzecia Droga: demontaż zapory nieuzasadniony ekonomicznie
KW Trzecia Droga również uważa, że zapora powinna być utrzymana. "Jej demontaż byłby nieuzasadniony ekonomicznie" - argumentowano w odpowiedzi. Jak podkreślono, należy jednak przede wszystkim "inwestować w nowoczesne niefizyczne sposoby kontroli granicy".
KW Nowa Lewica: rozebrać, gdy upadnie reżim Łukaszenki
KW Nowa Lewica uważa, że zapora na granicy z Białorusią będzie mogła zostać rozebrana, "gdy upadnie reżim Alaksandra Łukaszenki", a "władzę przejmie demokratyczny rząd wyłoniony z woli narodu w wolnych wyborach".
KW Prawo i Sprawiedliwość: nie odpowiedział
KW Prawo i Sprawiedliwość, jako jedyny z pytanych przez nas komitetów, nie odpowiedział na przesłane przez nas pytania.
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość: budować kolejne fizyczne zapory
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość uważa, że zapora powinna być utrzymana i rozwijana. "Należy cały czas podnosić bezpieczeństwo naszej wschodniej granicy, budując kolejne fizyczne zapory tam, gdzie jest taka potrzeba oraz rozwijając system monitoringu i patroli" - podkreślono w udzielonej nam odpowiedzi.
KW Koalicja Obywatelska: granica powinna być szczelna
KW Koalicja Obywatelska, podobnie jak inne komitety, uznał, że granica powinna być szczelna. "W tym celu należy użyć wszystkich dostępnych prawnie środków. Należy też wyciągnąć wnioski z dotychczasowych nieszczelności i wzmocnić ochronę środkami elektronicznymi" - dodano.
Tu znajdziesz odpowiedź na wszystkie pytania:
- Jaką wciąż obowiązującą reformę - w przypadku tworzenia rządu - w pierwszej kolejności chcieliby państwo cofnąć?
- Czy - biorąc pod uwagę sytuację na wschodniej granicy Polski - powinna być przywrócona obowiązkowa zasadnicza służba wojskowa dla wszystkich?
- W jaki sposób ograniczyć czas oczekiwania na świadczenia medyczne i skrócić kolejki do lekarzy?
- Na które - jeżeli już - odnawialne źródła energii Polska powinna postawić oraz ile pieniędzy na to przeznaczyć?
- Czy Polska powinna starać się o obecność w programie NATO - Nuclear Sharing?
- Czy zapora na granicy z Białorusią oraz Rosją powinna być utrzymana?
#Debatakobiet w Wirtualnej Polsce
26 września o godz. 19:30 Wirtualna Polska przeprowadzi przedwyborczą #debatękobiet. Do udziału w programie na żywo zostały zaproszone kandydatki wszystkich ogólnopolskich komitetów wyborczych.
Na nasze zaproszenia pozytywnie odpowiedziały komitety: Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Trzeciej Drogi, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.
W debacie udział wezmą:
- Barbara Nowacka, Koalicja Obywatelska
- Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Lewica
- Joanna Mucha, Polska 2050, Trzecia Droga
- Anna Bryłka, Konfederacja
- Urszula Barbara Krawczyk, Bezpartyjni Samorządowcy
Sztab PiS - jako jedyny, pomimo kilkukrotnych ponowień zaproszenia i próbach kontaktu z naszej strony - nie odpowiedział na propozycję udziału w dyskusji. Redakcja WP nadal liczy na przyjęcie zaproszenia i udział w naszym programie.
Żaneta Gotowalska-Wróblewska, dziennikarka Wirtualnej Polski
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski