Polska w programie Nuclear Sharing? Komitety wyborcze zajęły stanowisko
Od miesięcy przetacza się dyskusja, czy Polska powinna dołączyć do programu NATO - Nuclear Sharing. Takie deklaracje składała partia rządząca, choć bezskutecznie. Pytanie o to zadaliśmy komitetom wyborczym. Czy chcą broni atomowej w Polsce? Oto latarnik wyborczy Wirtualnej Polski.
Komitety wyborcze, które zarejestrowały swoje listy we wszystkich 41 okręgach, otrzymały od Wirtualnej Polski serię pytań dotyczących kluczowych kwestii. Na pytania odpowiedziały: KW Bezpartyjni Samorządowcy, KW Trzecia Droga, KW Nowa Lewica, KW Konfederacja Wolność i Niepodległość, KW Koalicja Obywatelska. Nie odpowiedział KW Prawo i Sprawiedliwość. Na łamach WP.pl i money.pl w najbliższych dniach będziemy publikować odpowiedzi dotyczące kolejnych tematów.
Zadaliśmy komitetom wyborczym pytanie, czy Polska powinna starać się o obecność w programie NATO - Nuclear Sharing. Jeżeli tak - jakie działania w tym zakresie planujecie podjąć? Jeżeli nie - dlaczego?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Atomowe groźby Kima. Pierwszy taki okręt w historii Korei Północnej
Nuclear Sharing to program NATO, będący elementem polityki Sojuszu w zakresie odstraszania jądrowego. Umożliwia on udostępnienie głowic jądrowych państwom członkowskim nieposiadającym własnej broni jądrowej.
Od listopada 2009 roku w ramach Nuclear Sharing amerykańska broń jądrowa znajduje się na terenie Belgii, Niemiec, Włoch, Holandii i Turcji. W Polsce jej nie ma.
KW Bezpartyjni Samorządowcy: Polska ma niepowtarzalną szansę
KW Bezpartyjni Samorządowcy odpowiedział, że w ich ocenie, "w związku ze stopniowym wyczerpywaniem się przewag komparatywnych w handlu na tradycyjnym kierunku europejskim, Polska może zaproponować większą aktywność we współpracy gospodarczej i naukowo-technologicznej w nowych układach i relacjach bilateralnych".
Jako przykład wskazano tu Trójkąt Lubelski, Trilog, Inicjatywę Trójmorza, Dziewiątkę Bukaresztańską, współpracę z Japonią i Koreą Południową, które wyznaczają ten kierunek myślenia strategicznego. "Polska ma niepowtarzalną szansę na lobbowanie za i przyłączeniem się do takich nowych formatów jak Nuclear Sharing, czy Five Eyes Agreement, przy wykorzystaniu kapitału zaufania zbudowanego w ramach stosunków z USA" - dodano.
KW Trzecia Droga: Wymagane spełnienie kilku czynników
KW Trzecia Droga przekazał nam, że Polska, jako członek NATO, jest również objęta ochroną nuklearną Sojuszu, która ma za zadanie głównie odstraszanie agresora, jakim od postanowień szczytu NATO w Madrycie jest Rosja.
Zwrócono uwagę, że uczestnictwo w programie, polegającym na rozmieszczeniu na terenie Polski broni nuklearnej, wymagałoby spełnienia kilku czynników. "Powinniśmy posiadać środki do przenoszenia broni nuklearnej i warunki do jej przechowywania. Dzisiaj takich warunków nie posiadamy i w dobie wielu wyzwań ekonomicznych związanych z budowaniem klasycznego potencjału obronnego kraju, wyzwań w obszarach ekologii, transformacji energetycznej, ochronie zdrowia i szkolnictwa przyjęcie takiego wyzwania byłoby projektem trudnym do realizacji pod względem ekonomicznym" - podkreślono.
Jak dodano, na wstępie zasadnym jest toczyć debatę parlamentarną na ten temat i rozważać szanse i ryzyka związane z uczestnictwem w programie Nuclear Sharing.
KW Nowa Lewica: Polska powinna się angażować
KW Nowa Lewica odpowiedział, że gdy Polska otrzyma propozycję udziału w powyższym programie, będą mogli się do niej ustosunkować. "Polska powinna angażować się w programy NATO w uzgodnieniu z sojusznikami" - dodano.
KW Prawo i Sprawiedliwość: nie odpowiedział
KW Prawo i Sprawiedliwość, jako jedyny z pytanych przez nas komitetów, nie odpowiedział na przesłane przez nas pytania.
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość: Od lat podnosimy ten postulat
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość odpowiedział wprost: "Tak, Polska powinna zabiegać o to, by zostać włączona do programu NATO Nuclear Sharing". "Konfederacja konsekwentnie od lat podnosi ten postulat. Stacjonowanie na polskim terytorium broni nuklearnej byłoby o wiele poważniejszą gwarancją bezpieczeństwa niż jakiekolwiek inne formy współpracy z sojusznikami" - oceniono.
Dodano, że oczywistym działaniem, które należy podjąć, jest postawienie jasno takiego oczekiwania wobec NATO i USA, i podjęcie negocjacji co do warunków dołączenia Polski do programu.
KW Koalicja Obywatelska: Spekulacje nie służą bezpieczeństwu Polski
KW Koalicja Obywatelska stwierdził, że "nie ma propozycji uczestniczenia Polski w programie Nuclear Sharing, a spekulacje na ten temat nie służą bezpieczeństwu Polski".
Tu znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania:
- Jaką wciąż obowiązującą reformę - w przypadku tworzenia rządu - w pierwszej kolejności chcieliby państwo cofnąć?
- Czy - biorąc pod uwagę sytuację na wschodniej granicy Polski - powinna być przywrócona obowiązkowa zasadnicza służba wojskowa dla wszystkich?
- W jaki sposób ograniczyć czas oczekiwania na świadczenia medyczne i skrócić kolejki do lekarzy?
- Na które - jeżeli już - odnawialne źródła energii Polska powinna postawić oraz ile pieniędzy na to przeznaczyć?
- Czy Polska powinna starać się o obecność w programie NATO - Nuclear Sharing?
- Czy zapora na granicy z Białorusią oraz Rosją powinna być utrzymana?
#Debatakobiet w Wirtualnej Polsce
O kwestie bezpieczeństwa będziemy pytać w najbliższym czasie również podczas debaty w Wirtualnej Polsce.
26 września o godz. 19:30 Wirtualna Polska przeprowadzi przedwyborczą #debatękobiet. Do udziału w programie na żywo zostały zaproszone kandydatki wszystkich ogólnopolskich komitetów wyborczych. Jedynie sztab Prawa i Sprawiedliwości zignorował zaproszenie do udziału w debacie.
Na nasze zaproszenia pozytywnie odpowiedziały komitety: Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Trzeciej Drogi, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.
W debacie udział wezmą:
- Barbara Nowacka, Koalicja Obywatelska
- Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Lewica
- Joanna Mucha, Polska 2050, Trzecia Droga
- Anna Bryłka, Konfederacja
- Urszula Barbara Krawczyk, Bezpartyjni Samorządowcy
Sztab PiS - jako jedyny, pomimo kilkukrotnych ponowień zaproszenia i próbach kontaktu z naszej strony - nie odpowiedział na propozycję udziału w dyskusji. Redakcja WP nadal liczy na przyjęcie zaproszenia i udział w naszym programie.
Żaneta Gotowalska-Wróblewska, dziennikarka Wirtualnej Polski