Za to dostaniesz mandat. W wakacje łatwo się zapomnieć
Lato i okres wakacyjny sprzyja spędzaniu czasu na zewnątrz. Osoby, które planują aktywności na świeżym powietrzu, powinny pamiętać, by przebiegały one zgodnie z prawem. Za jakie przewinienia można otrzymać mandat nad wodą i w mieście? Wysokość kar sięga kilku tysięcy złotych.
Lato to czas, w którym wiele osób planuje wspólne spotkania. Popularnością cieszą się również wodne aktywności i leśne wędrówki. Osoby mieszkające w blokach spędzają coraz więcej czasu na balkonach. W jakich sytuacjach letni wypoczynek może zakończyć się mandatem? Za te przewinienia służby karają najczęściej.
Mandat w wakacje. Rozpalanie ognia w miejscu niedozwolonym
Jedną z ulubionych aktywności Polaków w czasie ciepłych dni, jest grillowanie. Nieformalne rozpoczęcie sezonu miało miejsce w czasie majówki. Warto pamiętać, że czynność ta - a także rozpalanie wszelkich ognisk - musi być wykonywana w odpowiedni sposób. Kiedy palenie grilla w wakacje oraz w pozostałym okresie roku, jest zagrożone mandatem?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jedną z najważniejszych kwestii podczas grillowania, jest wybór odpowiedniego miejsca. Zgodnie z interpretacją przepisów prawa, rozpalanie grilla jest zabronione m.in. na balkonach. Osoby, które decydują się na tego typu aktywność mogą złamać szereg przepisów - w tym przepisy przeciwpożarowe, zapisy Kodeksu wykroczeń oraz Kodeksu cywilnego. Jaki mandat można dostać za grillowanie na balkonie? W zależności od naruszonego przepisu, kara może wynieść do 500 złotych.
Na znacznie wyższy mandat narażają się osoby, rozpalające grilla bądź ogniska w lasach, bądź w ich pobliżu. Zgodnie z treścią Ustawy o lasach, na tych terenach "zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia". Za złamanie zakazu grozi do 5 tys. złotych kary.
Mandat w wakacje 2023. Za zaśmiecanie i głośną zabawę
Osoby planujące spotkania plenerowe, powinny pamiętać o zachowaniu porządku. W przeciwnym wypadku mogą zostać ukarane zgodnie z artykułem Art. 145. Kodeksu wykroczeń. Mandat za zaśmiecanie wynosi obecnie nie mniej niż 500 złotych - przepisy prawa nie wskazują jednak górnej granicy jego wysokości.
Kolejnym przewinieniem, za które służby wystawiają mandaty w lecie, jest zakłócanie porządku publicznego. To poważne przewinienie, za które grozi kara aresztu, grzywny bądź ograniczenia wolności. W jakim wymiarze? Jak informuje Policja, mandat może mieć wysokość od 20 do 5000 złotych. W przypadku aresztu kara może wynieść od 5 do 30 dni, a w przypadku ograniczenia wolności - 1 miesiąc.
Mandaty na plaży. Nie tylko w wakacje
Mandat za nieodpowiednie zachowania, mogą także otrzymać osoby, które letnie dni planują spędzić nad morzem. Warto pamiętać, że plaże są miejscami publicznymi - z tego względu obowiązują na nich te same, przepisy, co we wszystkich miejscach noszących ten status. Listę zakazów oraz nakazów, obowiązujących plażowiczów określają więc zarówno ogólne przepisy prawa, jak i lokalne uchwały i rozporządzenia.
Na plaży - podobnie jak na balkonie oraz w innych miejscach publicznych utrudnione może być m.in. grillowanie. Jeżeli służby uznają, że naruszone zostały przepisy przeciwpożarowe, plażowicz może zostać ukarany mandatem. Na plaży zakazane jest picie alkoholu - napoje wyskokowe można spożywać tylko w wyznaczonych miejscach. Za złamanie tego zakazu grozi 100 złotych mandatu. Warto pamiętać o zakazie zaśmiecania oraz zakazie wchodzenia na wydmy - za to grozi do 500 zł mandatu.
Picie alkoholu i zakaz palenia. Wakacyjny mandat może wynieść kilkaset złotych
Warto pamiętać, że zakaz spożywania alkoholu obowiązuje nie tylko na plaży, ale także w pozostałych miejscach publicznych (o ile lokalne prawo nie stanowi inaczej). Złamanie tego zakazu lub - jak wskazują przepisy prawa - jego usiłowanie, są zagrożone mandatami w wysokości kolejno 100 oraz 50 złotych.
Na uwadze powinni mieć się także palacze. Kiedy za pójście "na dymka" można otrzymać mandat? Zgodnie z prawem, zakaz palenia obowiązuje w niektórych przestrzeniach publicznych. Należą do nich m.in.: dworce kolejowe oraz autobusowe, przestrzenie kultury i sportu czy przystanki. Co ważne, ustawa z 2010 roku, wprowadzająca zakaz palenia w miejscach publicznych, zezwala na palenie wyrobów tytoniowych podczas przebywania na chodnikach czy na ulicy. Palacze nie łamią także ogólnych przepisów, podczas wyjścia "na papierosa" na balkon.
Jaki mandat grozi osobom, które nie respektują przepisów związanych z zakazem palenia? Zgodnie z prawem, za to wykroczenie grozi upomnienie lub grzywna w wysokości od 20 do 500 złotych.