Używanie telefonu podczas jazdy. Mandat nie tylko za rozmowę i SMS‑y

Korzystanie z telefonu w czasie jazdy to wykroczenie nagminnie popełniane przez kierowców. Rozmowy i wymiana wiadomości nie są jednak jedynymi czynnościami, za które kierowcy mogą zostać ukarani. Mandat i punkty karne są w tym przypadku dopiero początkiem.

Korzystanie z telefonu w trakcie jazdy. Za to grozi wysoki mandat i punkty karne
Korzystanie z telefonu w trakcie jazdy. Za to grozi wysoki mandat i punkty karne
Źródło zdjęć: © Pexels

23.06.2023 13:10

Przed korzystaniem z telefonu w trakcie jazdy samochodem ostrzega zarówno policja, jak i pozostałe służby. We wrześniu 2022 roku wprowadzony został również nowy taryfikator mandatów, podnoszący kary dla kierowców, którzy nie zachowują odpowiedniej ostrożności na drogach.

Mandat za korzystanie z telefonu podczas jazdy. Nie tylko rozmowy

Widok kierowców, trzymających telefony komórkowe w ręku, podczas prowadzenia pojazdów, nie należy do rzadkości. Warto pamiętać, że czynność ta jest prawnie zabroniona. Wskazuje na to art. 45 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który informuje, że "kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy w takim razie całkowicie zabronione jest korzystanie z telefonu w czasie jazdy? Nie - jednak, by było to zgodne z prawem, należy spełnić jeden z dwóch warunków:

  • urządzenie powinno zostać podłączone z pokładowym systemem samochodu (np. za pomocą Bluetooth) lub
  • telefon powinien zostać zamieszczony na specjalnym uchwycie i przełączony w tryb głośnomówiący.

Co ważne, przepisy odnoszą się zarówno do sytuacji wykonywania połączeń i pisania SMS, jak również np. korzystania z nawigacji, trzymając telefon w ręku.

Nagrywanie relacji i filmów w czasie jazdy. Czy jest zabronione?

Przepisy prawa nie zakazują wprost nagrywania relacji i filmików podczas prowadzenia samochodu - wyjątkiem są jedynie sytuacje, w których kierujący podczas jazdy trzyma w dłoni telefon. Nie oznacza to jednak, że czynność ta jest całkowicie dozwolona.

Osoba, która nie skupia swojej uwagi na sytuacji na drodze stanowi ogromne zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu, co może zakończyć się groźnym wypadkiem. Co więcej, przepisy kodeksu drogowego wskazują, że "uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga - szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę".

Niezachowanie ostrożności może skutkować stworzeniem zagrożenia w ruchu drogowym, za które grozi mandat w wysokości 1 tys. złotych. Jeżeli sprawa trafi do sądu, kara może wzrosnąć do 30 tysięcy złotych.

Mandat za telefon w aucie. Ile wynosi?

Zgodnie ze znowelizowanym we wrześniu 2022 roku taryfikatorem mandatów i punktów karnych, kierowca, który złamie zakaz korzystania telefonu w trakcie jazdy, otrzyma mandat w wysokości 500 złotych i 12 punktów karnych. Dużo dotkliwsze mogą być jednak dla kierowcy konsekwencje, w przypadku spowodowania przez niego wypadku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)