Trwa ładowanie...

Mandat za jazdę na rowerze. Taryfikator 2023

Wraz z nadejściem cieplejszych dni, w wielu miejscach w Polsce zauważalny jest wzrost liczby rowerzystów. Miłośnicy dwukołowego transportu powinni jednak pamiętać, by poruszać się nim w sposób zgodny z przepisami. Za jakie przewinienia popełnione w trakcie jazdy rowerem można otrzymać mandat? Taryfikator 2023 jest bezlitosny.

Mandaty dla rowerzystów. Jakie wykroczenia są karane grzywną?Mandaty dla rowerzystów. Jakie wykroczenia są karane grzywną?Źródło: Pexels
d2d7upg
d2d7upg

Popularność rowerów rośnie niemal z każdym rokiem. Jest to zauważalne przede wszystkim w miastach, w których dwukołowy środek transportu stanowi łatwo dostępną i wygodną alternatywę dla samochodów i komunikacji miejskiej. Rowerzyści powinni jednak pamiętać, że podobnie, jak innych uczestników ruchu drogowego - również ich obowiązują przepisy Kodeksu drogowego.

Mandat za jazdę rowerem. Utrudnianie ruchu innym uczestnikom

Osoby kierujące rowerem powinny pamiętać o stosowaniu podstawowych zasad ruchu drogowego. Obowiązki rowerzystów wynikają zarówno z przepisów ustawy Prawa o ruchu drogowym i Kodeksu wykroczeń, jak i innych aktów prawnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rowerzyści zapłaczą. Nie zauważyli drona lubelskiej policji

Pierwszym z wykroczeń, za które rowerzyści mogą otrzymać grzywnę, jest nieodpowiednie korzystanie z dróg rowerowych, chodników i pasów ruchu. Jak wskazuje artykuł 33. Kodeksu drogowego "kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną, korzystając z drogi dla pieszych i rowerów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu". W przeciwnym przypadku kierujący rowerem naraża się na kary wynikające z:

  • poruszania się po chodniku - jeżeli nie zachodzą szczególne sytuacje opisane w przepisach prawa, które zezwalają na jazdę rowerem po chodniku, rowerzysta może otrzymać nawet 300 złotych mandatu
  • zbyt dużą prędkość podczas jazdy na chodniku - do 300 złotych
  • utrudniania poruszania się innym uczestnikom ruchu przez kierującego - takie zachowanie może być ukarane mandatem w wysokości 200 zł
  • naruszenia przepisów o korzystaniu z chodnika lub drogi dla pieszych, za które grozi mandat w wysokości do 200 złotych
  • nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu przez kierującego rowerem, podczas korzystania z drogi dla rowerów i pieszych - do 100 zł mandatu
  • naruszenia obowiązku nieutrudniania ruchu pieszego, za które grozi mandat w wysokości nawet 300 złotych.

Mandaty dla rowerzystów. Za jazdę obok siebie i niebezpieczne zachowanie

Co ważne przepisy ograniczają również możliwość jazdy rowerem obok innego rowerzysty lub uczestnika ruchu. Wyjątkiem jest jednak sytuacja, gdy poruszając się, nie utrudniamy ruchu innych kierujących lub pieszych. W przypadku, gdy rowerzyści utrudniają ruch, mogą zostać ukarani mandatem w wysokości od 50 do 200 złotych.

d2d7upg

Przepisy zakazują osobom poruszającym się dwukołowym środkiem transportu nieodpowiedniej jazdy - za naruszenie przez rowerzystę zakazu jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach grozi mandat w wysokości do 50 złotych. Rowerzyści nie mogą również czepiać się pojazdów w trakcie jazdy - takie zachowanie jest zagrożone karą do 100 złotych.

Jazda rowerem po alkoholu i niesprawny pojazd. Nawet 3 tysiące mandatu

Jak informuje Polska Policja, wysokim mandatem mogą zostać ukarane osoby, które decydują się na jazdę rowerem po spożyciu alkoholu. "1 stycznia 2022 roku wprowadzono między innymi wyższe kary za wykroczenia polegające na kierowaniu po użyciu alkoholu (między 0,2 promila a 0,5 promila). Z kolei jeśli kierujący jest w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi), zostanie ukarany mandatem w wysokości 2500 zł" - przypominają służby, akcentując jednocześnie, że pijani rowerzyści stanowią zagrożenie zarówno dla siebie, jak i innych uczestników ruchu.

Przed rozpoczęciem jazdy rowerem warto również upewnić się, że pojazd ten jest sprawny i spełnia wszystkie wymagania techniczne. Obowiązkowym wyposażeniem roweru jest:

  • co najmniej jeden działający hamulec dzwonek lub inny sygnalizator ostrzegawczy
  • co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej z tyłu o kształcie innym niż trójkąt
  • co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej, lub żółtej selektywnej z przodu
  • w sytuacji gdy konstrukcja roweru uniemożliwia sygnalizowanie zmiany kierunku przez wskazanie ręką - kierunkowskazy.
d2d7upg

Za jazdę na niesprawnym rowerze, który nie spełnia wymogów przewidzianych w prawie, kierujący może otrzymać mandat. Jak wskazuje art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń, jego wysokość waha się od 20 do nawet 3 tys. złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2d7upg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d7upg
Więcej tematów