Gdzie można pić alkohol? Tu dostaniesz mandat
Wiosenne i letnie biesiadowanie na świeżym powietrzu powinno odbywać się zgodnie z obowiązującym prawem. W przeciwnym wypadku, osoby biorące w nim udział, narażają się na odpowiedzialność karną. Jaki mandat czeka osoby, przyłapane na piciu w miejscu publicznym?
Spotkania na świeżym powietrzu niekiedy są połączone ze wspólnymi toastami. Te powinny jednak być wznoszone wyłącznie w miejscach dozwolonych, przez osoby pełnoletnie. Kiedy za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym nie otrzymamy mandatu? Przepisy wskazują jasno.
Picie w miejscu publicznym. Gdzie jest zakazane?
Ograniczenia związane ze spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych określa m.in. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Miejsca, w których czynność ta jest zabroniona, wskazuje artykuł 14. wspomnianego aktu prawnego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Najmocniejsze i najsłabsze ogniwo". Pilot o tym, czy technologia zastąpi ludzi w kokpicie
Zgodnie z jego treścią, sprzedaż, podawanie oraz spożywanie napojów alkoholowych są zabronione m.in. na terenie szkół, zakładów pracy, w środkach transportu publicznego (z wyjątkiem np. wagonów restauracyjnych) oraz na terenach wojskowych. Ponadto spożywanie alkoholu jest zakazane w miejscach publicznych - "z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów".
Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym. Gdzie jest dozwolone?
Ustawodawcy wskazali również odstępstwo, zgodnie z którym spożywanie alkoholu w miejscu publicznym jest dozwolone. Chodzi o przestrzeń, wyznaczoną przez Radę gminy w drodze uchwały. Najczęściej wspomnianymi miejscami są np. miejskie plaże czy tereny zielone. Takie miejsca wyznaczono m.in. w:
- Warszawie - na Bulwarach Wiślanych oraz na Plaży Poniatówka
- Wrocławiu - na Wyspie Słodowej oraz w oznaczonych miejscach znajdujących się w Parku Wschodnim, Parku Tysiąclecia, Lesie Rędzińskim, Lesie Sołtysowickim oraz Lesie Osobowickim
- Poznaniu - w wyznaczonych miejscach, głównie nad Wartą.
Mandat za picie w miejscu publicznym. Ile wynosi?
Osoby, które nie przestrzegają zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych, popełniają wykroczenie. Jest ono zagrożone grzywną, której wysokość wynosi zazwyczaj 100 złotych. Co ważne, karze podlega nie tylko spożycie napojów procentowych, ale także jego usiłowanie. W tym wypadku mandat wynosi najczęściej 50 złotych.
Zobacz też: Czy można grillować na plaży? Oto zasady