Mandat za kwiaty na balkonie? W tym przypadku przepisy są nieugięte
Balkon to przestrzeń prywatna, na której obowiązują szczególne przepisy prawa. Z tego względu mieszkańcy bloków nie mogą np. grillować na balkonie. Niewiele osób wie jednak, że ograniczenia wynikające z obowiązujących w Polsce aktów prawnych, mogą również dotyczyć uprawy kwiatów. Kiedy wieszanie doniczek na balkonie może zakończyć się mandatem?
07.06.2023 09:03
Przełom wiosny lata to okres, w którym wiele osób decyduje się na przyzdobienie balkonów za pomocą kwiatów. Niektórzy na tej niewielkiej przestrzeni zakładają również zielniki, czy uprawę owoców i warzyw. Warto jednak wiedzieć, że nieodpowiednie umieszczenie doniczek na balkonie może zostać ukarane.
Doniczki na balkonie. Mandat. Jak to możliwe?
W Polsce nie istnieją ogólne przepisy, zakazujące umieszczania kwiatów na balkonie lub nakazujące dokonywania tego w określony sposób. Nie oznacza to jednak, że doniczki na balkonie w bloku można wieszać bez ograniczeń. Wiele wspólnot uchwala bowiem wewnętrzne regulaminy oraz przepisy, które wskazują np. że donice należy umieszczać po wewnętrznej stronie balustrady. Takie działanie pozwala zmniejszyć ryzyko, które stwarzają ciężkie przedmioty spadające z dużej wysokości, którymi są donice wypełnione ziemią.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wewnętrzne regulaminy nie są jednak podstawą do ukarania osoby wieszającej doniczki na balkonie mandatem. Warto mieć na uwadze, że ciężka donica, w przypadku złego zabezpieczenia może spaść, wyrządzając szkody. W takim przypadku zastosowanie może mieć art. 75 par. 1 Kodeksu wykroczeń, wskazujący: "kto bez zachowania należytej ostrożności wystawia lub wywiesza ciężkie przedmioty albo nimi rzuca, wylewa płyny, wyrzuca nieczystości albo doprowadza do wypadania takich przedmiotów lub wylewania się płynów, podlega karze grzywny do 500 zł lub karze nagany".
Mandat za wieszanie doniczek na balkonie to dopiero początek
Cięższe konsekwencje mogą spotkać osoby, które wywiesiły doniczki na balkonie w sposób nieodpowiedni, a te spadając, wyrządziły szkody materialne - np. uszkodziły zaparkowany nieopodal samochód. Wówczas właściciel mieszkania może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za zniszczenie mienia.
Donica wywieszona na zewnętrznej stronie balustrady balkonu stwarza także zagrożenie dla osób przechodzących pod nią. Jeżeli dojdzie do tragedii, osoba poszkodowana może złożyć wniosek o ściganie sprawcy - nawet, jeżeli do uszczerbku doszło przez działanie nieumyślne. Wskazuje na to Art. 160 Kodeku karnego: paragraf 1 "kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3" oraz par. 3 "jeżeli sprawca czynu (...) działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku".