Mandat za wieszanie prania na balkonie? Kara sięga 500 złotych

Ciepłe i suche dni sprawiają, że wiele osób decyduje się wywiesić pranie na suszarkach, znajdujących się na balkonie. Niewiele z nich wie jednak, że tak powszechna czynność jest zagrożona mandatem. Kiedy można zostać ukaranym za suszenie prania na balkonie w bloku? Interpretacja przepisów nie pozostawia złudzeń.

Suszenie prania na balkonie. Uwaga na mandaty
Suszenie prania na balkonie. Uwaga na mandaty
Źródło zdjęć: © Pixabay

06.06.2023 11:01

Balkon w bloku jest przestrzenią prywatną. Obowiązują w niej jednak szczególne zasady - część z nich ustala spółdzielnia bądź wspólnota mieszkaniowa, inne wynikają z ogólnych przepisów prawa. Niektóre dotyczą również suszenia prania na balkonie.

Pranie na balkonie nie wszystkim się podoba. Prawo jest jednak bezlitosne

Wraz z nadejściem pierwszych ciepłych dni do miejskiego krajobrazu powracają postawione na balkonach suszarki, na których rozwieszone są różne części garderoby. Nie wszyscy są z tego powodu zadowoleni - z tego powodu suszące się pranie jest czasem kością niezgody wśród sąsiadów. Przepisy ogólne nie zakazują jednak tej czynności - kwestię suszącego się na widoku prania mogą czasem rozwiązać przepisy wewnętrzne wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wiele z nich zabrania bowiem mocowania sznurków bądź suszarek zewnętrznych, jako przedłużenia balkonów lub wieszania na nich zbyt mokrego prania, które mogłoby nie tylko spowodować zabrudzenia elewacji budynku, ale również stanowić zagrożenie dla przechodzących pod nim osób.

Mandat za wieszanie prania. Kodeks wykroczeń przewiduje nawet 500 złotych

Chociaż nie istnieją ogólne przepisy zakazujące wieszania prania na balkonie, warto zachować ostrożność przy suszeniu bardzo mokrych elementów garderoby. Te - przez zawartą w nich wodę - mogą znacznie zwiększyć swoją wagę, stanowiąc niebezpieczeństwo w przypadku upadku z dużej wysokości.

Wówczas zastosowanie może znaleźć artykuł 75. Kodeksu wykroczeń, który wskazuje: "kto bez zachowania należytej ostrożności wystawia lub wywiesza ciężkie przedmioty albo nimi rzuca, wylewa płyny, wyrzuca nieczystości albo doprowadza do wypadania takich przedmiotów lub wylewania się płynów, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany". Wspomniany przepis informuje również, że dopuszczanie się tego typu działań "ze złośliwości lub swawoli", jest zagrożone karą grzywny lub pozbawienia wolności.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)