Trwa ładowanie...

Mandat na plaży. Tych zachowań lepiej unikać

Coraz cieplejsze dni sprzyjają wypoczynkowi nad wodą. Ten powinien jednak odbywać się zgodnie z prawem. Czego lepiej nie robić na plaży? Niektóre zachowania mogą zakończyć się wysokim mandatem.

Mandat na plaży? Za grilla, parawan i picie alkoholuMandat na plaży? Za grilla, parawan i picie alkoholuŹródło: Pixabay
d3z653b
d3z653b

Listę zakazów oraz nakazów, do których należy się stosować na plaży, regulują zarówno ogólne przepisy prawa, jak i lokalne regulaminy i rozporządzenia. Te wskazują m.in. że na plaży zwykle nie wolno grillować czy chodzić po wydmach. Co z parawanami? Również ta kwestia jest często regulowana prawnie.

Za co mandat na plaży? To najczęstsze grzechy Polaków

Wypoczynek nad wodą to jedna z ulubionych aktywności Polaków w okresie letnim. Warto więc poznać ograniczenia, których naruszenie może zakończyć się mandatem lub inną, dotkliwą karą. Niektóre z nadmorskich miast na okres wakacyjny sporządzają czasowe regulaminy, których celem jest uporządkowanie kwestii plażowania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wakacje z biurem podróży. Koniecznie zwróć uwagę na ten szczegół

Jedno z najczęściej zadawanych pytań przez plażowiczów brzmi: czy na plaży można robić grilla? W polskim prawie nie istnieją przepisy wprost zakazujące grillowania lub palenia ognisk na plażach. Kwestię tę regulują jednak często lokalne przepisy, do których przestrzegania są zobowiązani plażowicze.

d3z653b

Ich brak nie daje jednak pełnej swobody w kwestii rozpalania ognia nad wodą. Czynność ta może bowiem zostać uznana za naruszenie przepisów przeciwpożarowych. Dodatkowo unoszący się dym oraz zapachy mogą przeszkadzać osobom wypoczywającym w pobliżu. Jak wynika z Kodeksu wykroczeń - jest to przewinienie zagrożone mandatem w wysokości do 500 złotych.

Kolejną kwestią, która nurtuje plażowiczów, jest możliwość palenia papierosów na plaży. Przypadek ten jest podobny do tematu rozpalania ognisk na plaży - często wprost zabrania tego lokalne prawo. Za złamanie go, grozi mandat w wysokości 500 złotych.

Czy na plaży można rozbić namiot? Co z parawanami?

Warto pamiętać, że przepisy regulują również kwestię biwakowania na plaży. Jeżeli lokalne przepisy nie stanowią inaczej - nocleg "na dziko" w namiocie jest zakazany. Większość regulaminów informuje jednak, że możliwe jest rozbicie lekkiego namiotu plażowego w ciągu dnia - w celu ochrony przed słońcem.

d3z653b

A co z parawanami, których cała masa pojawia się na polskich plażach w okresie wakacyjnym? Na uwadze należy mieć fakt, że publiczne plaże są miejscami wspólnymi, na których obowiązują przepisy prawa. Decydując się na wydzielenie przestrzeni za pomocą parawanu, należy zadbać, by nie zablokować przejścia np. dla ratowników wodnych ani nie przeszkadzać innym użytkownikom plaży.

Wydzielona strefa nie staje się również tymczasowo przestrzenią prywatną, dlatego zakazane są "nieobyczajne wybryki", do których może zostać zakwalifikowane np. opalanie się topless. Jak wskazuje art. 140 Kodeksu wykroczeń "Kto publicznie dopuszcza się nieobyczajnego wybryku, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany".

Mandat za psa na plaży? Warto sprawdzić regulamin

Chociaż przez większość roku na wielu plażach nie ma zakazu spaceru z psem, w trakcie sezonu letniego przepisy mogą ulec zmianie. Z tego względu warto upewnić się, czy wstęp z czworonogiem jest dozwolony. Złamanie zakazu wejścia na plażę z psem może skutkować mandatem w wysokości 500 złotych. Taka sama kara czeka osoby, które plażując, nie posprzątają po swoim pupilu.

d3z653b

Alkohol na plaży? Przepisy wyjaśniają

Przyjęta w marcu 2018 roku nowelizacja Ustawy o wychowaniu w trzeźwości zakazuje spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Oznacza to, że alkohol na plaży można spożywać wyłącznie w wyznaczonych miejscach - na przykład w ogródkach znajdujących się nieopodal restauracji. Warto pamiętać jednak, że połączenie alkoholu oraz otwartej przestrzeni wodnej nie jest dobrym pomysłem - każdego roku z tego powodu dochodzi nad polskim morzem do wielu tragedii.

Mandat na plaży można otrzymać również za inne wykroczenia. Należą do nich m.in. zaśmiecanie plaży (mandat za to przewinienie może wynieść od 20 do 500 złotych), wjazd na plaże samochodem, motorem lub quadem (z wyjątkiem uprawnionych służb) czy wejście na wydmy i tereny chronione. Przed rozpoczęciem wypoczynku warto zapoznać się z regulaminem plaży.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3z653b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3z653b
Więcej tematów