Ziobro chce uchylenia immunitetu Banasiowi. Jest wniosek
Do marszałek Sejmu Elżbiety Witek trafił wniosek o odebranie immunitetu Marianowi Banasiowi, prezesowi Najwyższej Izby Kontroli. Złożył go Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro na wniosek Prokuratury Regionalnej w Białymstoku. W piątek CBA zatrzymało syna prezesa NIK.
Jak czytamy w komunikacie prokuratury, Marian Banaś ma usłyszeć kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych.
Według śledczych prezes NIK miał też nakłaniać Dyrektora Administracji Skarbowej w Krakowie do bezprawnego ujawnienia mu informacji na temat prowadzonych w jego sprawie czynności przez Centralne Biuro Antykorupcyjne i kontroli podatkowej.
Śledztwo zostało wszczęte wskutek zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstw złożonych przez CBA, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej i posłów na Sejm RP z Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska.
Druzgocąca krytyka działań Ziobry. Jest reakcja z Solidarnej Polski
Zaniżone oświadczenia majątkowe?
Z ustaleń prokuratury wynika, że Marian Banaś zaniżył wartość posiadanych zasobów finansowych w każdym z 10 oświadczeń majątkowych skontrolowanych przez CBA, które składał w okresie od listopada 2015 r. do sierpnia 2019 r. jako szef Służby Celnej, szef Krajowej Administracji Skarbowej, minister finansów i prezes Najwyższej Izby Kontroli.
Wysokość zaniżonej kwoty sięgała nawet 550 000 zł. Ponadto Marian Banaś zataił w oświadczeniach majątkowych inwestycję w dzieło sztuki – rzeźbę włoskiego artysty i dochód osiągnięty z jej sprzedaży. Za podanie nieprawdy w oświadczeniach o stanie majątkowym grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.
Prokuratura chce postawić Marianowi Banasiowi również zarzut przestępstwa skarbowego polegającego na zaniżaniu w deklaracjach podatkowych za lata 2015-2020 przychodów z dzierżawy kamienicy w Krakowie. Naraziło to Skarb Państwa na stratę ponad 50 000 zł z należnego podatku dochodowego.
Materiał dowodowy
Wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa NIK opiera się na dowodach zebranych w prawie 80 tomach akt. Obejmują dokumentację znalezioną w efekcie przeprowadzonych przez CBA kilkudziesięciu przeszukań, a także pozyskaną z banków, urzędów i innych instytucji oraz elektroniczną korespondencję prowadzoną przez Mariana Banasia.
Na materiał dowodowy składają się także sporządzone przez CBA analizy przepływów na rachunkach bankowych oraz opinie biegłych w zakresie podatków i szacowania wartości nieruchomości.
W ocenie prokuratury zebrane dowody uzasadniają podejrzenie popełnienia przestępstwa, dlatego wymagają oceny w postępowaniu sądowym. Będzie to możliwie, jeśli Sejm RP wyrazi zgodę na uchylenie immunitetu prezesowi NIK.
Zatrzymanie syna prezesa NIK
Również w piątek CBA zatrzymała Jakuba Banasia - syna oraz doradcę społecznego prezesa NIK. Został zatrzymany na lotnisku w Krakowie, gdy wracał z urlopu z żoną.
- Nie było żadnej potrzeby, aby zakuwać go w kajdanki i doprowadzać do prokuratury. To niepotrzebne show - mówił w rozmowie z WP Dariusz Raczkiewicz, adwokat Jakuba Banasia.
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn przyznał, że zatrzymanie ma związek ze śledztwem, w sprawie którego prokuratura chce postawić zarzuty Marianowi Banasiowi.
Kancelaria Sejmu potwierdza
Przed 16:00 Kancelaria Sejmu potwierdziła wpłynięcie wniosku do Marszałek Witek.
- Dokument ten analizują służby prawne Kancelarii Sejmu. Jeśli wniosek spełnia wymogi formalne, kolejnym etapem procedury będzie skierowanie go do Komisji Regulaminowej - czytamy w komunikacie Kancelarii Sejmu.