Kukiz poprawia "Lex TVN". "Inaczej ciężko będzie mi poprzeć ustawę"
Paweł Kukiz poinformował w mediach społecznościowych, że złoży poprawkę do tzw. "Lex TVN". Ma ona zapobiec upaństwowieniu prywatnych mediów w Polsce. Polityk stwierdził, że bez jej przyjęcia "ciężko będzie mu poprzeć ustawę".
"Przeczytałem projekt ustawy i ogólnie jest ok" - napisał Paweł Kukiz na Facebooku. Jednak nie wszystko, co znalazło się w projekcie ustawy złożonym przez Marka Suskiego z PiS, spodobało się politykowi.
"Lex TVN". Kukiz nie chce upaństwowienia mediów
Kukiz zaznaczył, że w obecnym kształcie ustawa budzi "poważny niepokój", bo jej zapisy pozwoliłyby na zakup udziałów w spółkach mediowych przez spółki skarbu państwa. W jego ocenie niesie to za sobą ryzyko upaństwowienia mediów tak, jak miało to miejsce w przypadku przejęcia Polska Press Grupy przez PKN Orlen.
Poseł poinformował, że w związku z tymi obawami Kukiz'15 złoży poprawkę, która pozwoli uniknąć takiego niebezpieczeństwa. "Mam nadzieję, że Sejm zagłosuje 'za' naszą poprawką, która wyklucza możliwość 'upaństwowienia' mediów prywatnych. Jeśli jednak ta poprawka uchwalona nie zostanie, to trudno będzie mi poprzeć całą ustawę" - napisał.
Paweł Kukiz chcę by w treści ustawy znalazły się następujące zapisy:
- Udziały lub akcje w spółce z bezpośrednim lub pośrednim udziałem osób zagranicznych, zbywane w związku z wykonaniem obowiązku dostosowania, o którym mowa w ust. 1, nie mogą być przejmowane w celu zbycia lub nabywane przez Skarb państwa, spółkę realizującą misję publiczną w rozumieniu art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 735 oraz z 2021 r. poz. 159 i 255), państwową osobę prawną w rozumieniu art. 3 ust. 1-3 tej ustawy oraz spółkę z bezpośrednim lub pośrednim udziałem Skarbu państwa.
- Czynność prawna dokonana z naruszeniem zakazu, o którym mowa w ust. 2, jest nieważna.
Projekt ustawy autorstwa PiS uniemożliwia inwestorom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) posiadanie więcej niż 49 proc. udziałów w działających w Polsce spółkach medialnych. Pojawiły się głosy, że ustawa jest wymierzona bezpośrednio w TVN, która wciąż czeka na decyzję ws. przedłużenia koncesji.