Trwa ładowanie...

Awaria w "Czajce". Podejrzenie przestępstwa

Prokuratura zbada, czy warszawskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji nie naraziło ludzi na utratę zdrowia lub nawet życia, doprowadzając do awarii w oczyszczalni ścieków "Czajka" w 2019 roku. Wpłynęło zawiadomienie w tej sprawie.

Miliony metrów sześciennych ścieków trafiło do Wisły po awarii w oczyszczalni "Czajka"Miliony metrów sześciennych ścieków trafiło do Wisły po awarii w oczyszczalni "Czajka"Źródło: Getty Images, fot: FOT. SZYMON STARNAWSKI , POLSKA PRESS, GALLO IMAGES
d2xetgu
d2xetgu

Najwyższa Izba Kontroli zawiadomiła prokuraturę o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie SA.

Zawiadomienie zostało skierowane po kontroli doraźnej w zakresie projektowania, budowy i eksploatacji kolektorów podziemnych transportujących ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka".

Zawiadomienie dotyczy dwóch zarzutów, które według NIK wypełniają znamiona czynu z art. 160 Kodeksu karnego, który mówi o narażeniu na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu: "Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".

d2xetgu

Zobacz także: Prezes Wód Polskich: Wisła jest podtruwana. Warszawa zapowiada proces

Awaria oczyszczalni ścieków Czajka. Miliony metrów sześciennych ścieków

Do awarii w oczyszczalni ścieków Czajka doszło pod koniec sierpnia 2019 roku. W efekcie usterki nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy zrzucane były wprost do Wisły. Rząd zdecydował się na budowę tymczasowego rurociągu, którym ścieki były przetransportowywane do oczyszczalni.

Wkrótce okazało się, że nie jest to jedyna awaria w "Czajce". Od grudnia 2018 roku nie działał tam bowiem spalarnia osadów ściekowych. Przez 10 miesięcy poza oczyszczalnię wywieziono ponad 100 tys. osadów.

d2xetgu

Wykryto groźne zastoiska ścieków

Po awarii odkryto na Wiśle kilkanaście groźnych zastoisk ścieków, a także miejsc, gdzie pojawiła się piana.

Zastoiska i piana pojawiły się m.in. w Jabłonnie, Rajszewie, Pieńkowie, Bożej Woli, Wyszogrodzie, a także okolicach wsi Kępa Polska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2xetgu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xetgu
Więcej tematów