ycipk-3l2lxt

Wisła. Awaria w oczyszczalni "Czajka". Już 2 mln metrów ścieków trafiło do rzeki

Po awarii oczyszczalni "Czajka" do Wisły trafiło już 2 miliony metrów sześciennych ścieków - podsumował Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. W wielu miejscowościach na odcinku Wisły od Warszawy do Płocka zaobserwowano zastoiska ścieków, a także pianę i kożuch po przepływających nieczystościach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Awaria oczyszczalni "Czajka". W wielu miejscach ścieki utworzyły na Wiśle zastoje, pianę i kożuch.
Awaria oczyszczalni "Czajka". W wielu miejscach ścieki utworzyły na Wiśle zastoje, pianę i kożuch. (East News, Fot: LUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTER)
ycipk-3l2lxt

Już 13 groźnych zastoisk ścieków, a także miejsc, gdzie pojawiła się piana, odkryto na Wiśle. Takie dane przekazali w najnowszym raporcie inspektorzy ochrony środowiska.

Zastoiska i piana pojawiły się m.in. w Jabłonnie, Rajszewie, Pieńkowie, Bożej Woli, Wyszogrodzie, a także okolicach wsi Kępa Polska.

Wisła jest stale patrolowana przez inspektorów GIOŚ oraz pracowników spółki Wody Polskie. Informują oni o pogarszającym się stanie jakości wody. Chodzi o takie parametry jak mętność, zawiesina, zawartość azotu i fosforanów. Według aktualnego raportu od początku awarii oczyszczalni "Czajka" w Warszawie (28 sierpnia) do Wisły trafiło już 2 mln metrów sześciennych ścieków.

ycipk-3l2lxt

Płock nadal walczy o czystość wody

W Płocku, gdzie ujęcie wody pitnej znajduje się w zatoce Wisły, doszło do zatrucia bakteriami kałowymi. Jak podaje płocka stacja sanepidu, po uzdatnieniu woda nadaje się picia. Potwierdzają to codzienne badania z kilku punktów w mieście. "Zaleca się niekorzystanie z wód Wisły w celach rekreacyjnych, do połowu ryb, pojenia zwierząt gospodarskich, podlewania upraw itp." - czytamy w komunikacie wydanym w sobotę.

Jak podkreśla GIOŚ, do Wisły nadal trafiają nie tylko ścieki komunalne, ale również przemysłowe z kilkudziesięciu firm. Miały one pozwolenia na wpuszczanie nieczystości do systemu kanalizacyjnego Warszawy.

Skutki awarii najprawdopodobniej uda się ograniczyć w sobotę wieczorem. Wówczas ma być uruchomiony rurociąg zbudowany na moście pontonowym przy uszkodzonym kolektorze ściekowym. Ścieki, które obecnie trafiają do Wisły, popłyną ponownie do oczyszczalni "Czajka".

ycipk-3l2lxt

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
ycipk-3l2lxt
ycipk-3l2lxt