Wisła. Awaria w oczyszczalni "Czajka". Już 2 mln metrów ścieków trafiło do rzeki
Po awarii oczyszczalni "Czajka" do Wisły trafiło już 2 miliony metrów sześciennych ścieków - podsumował Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. W wielu miejscowościach na odcinku Wisły od Warszawy do Płocka zaobserwowano zastoiska ścieków, a także pianę i kożuch po przepływających nieczystościach.
Już 13 groźnych zastoisk ścieków, a także miejsc, gdzie pojawiła się piana, odkryto na Wiśle. Takie dane przekazali w najnowszym raporcie inspektorzy ochrony środowiska.
Zastoiska i piana pojawiły się m.in. w Jabłonnie, Rajszewie, Pieńkowie, Bożej Woli, Wyszogrodzie, a także okolicach wsi Kępa Polska.
Wisła jest stale patrolowana przez inspektorów GIOŚ oraz pracowników spółki Wody Polskie. Informują oni o pogarszającym się stanie jakości wody. Chodzi o takie parametry jak mętność, zawiesina, zawartość azotu i fosforanów. Według aktualnego raportu od początku awarii oczyszczalni "Czajka" w Warszawie (28 sierpnia) do Wisły trafiło już 2 mln metrów sześciennych ścieków.
Płock nadal walczy o czystość wody
W Płocku, gdzie ujęcie wody pitnej znajduje się w zatoce Wisły, doszło do zatrucia bakteriami kałowymi. Jak podaje płocka stacja sanepidu, po uzdatnieniu woda nadaje się picia. Potwierdzają to codzienne badania z kilku punktów w mieście. "Zaleca się niekorzystanie z wód Wisły w celach rekreacyjnych, do połowu ryb, pojenia zwierząt gospodarskich, podlewania upraw itp." - czytamy w komunikacie wydanym w sobotę.
Jak podkreśla GIOŚ, do Wisły nadal trafiają nie tylko ścieki komunalne, ale również przemysłowe z kilkudziesięciu firm. Miały one pozwolenia na wpuszczanie nieczystości do systemu kanalizacyjnego Warszawy.
Skutki awarii najprawdopodobniej uda się ograniczyć w sobotę wieczorem. Wówczas ma być uruchomiony rurociąg zbudowany na moście pontonowym przy uszkodzonym kolektorze ściekowym. Ścieki, które obecnie trafiają do Wisły, popłyną ponownie do oczyszczalni "Czajka".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl