Do Muzeum Żydów Polskich przez wirtualny las
Otwarcie obiektu przy zbiegu ulic Zamenhofa i Anielewicza zaplanowane jest na drugą połowę 2013 roku.
Po raz pierwszy zaprezentowano pełne wizualizacje ekspozycji głównej, jaką będzie można zobaczyć w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Projekt przygotowała pracownia Nizio Design International, która wchodzi w fazę finalnych opracowań plastycznych w sumie 8 galerii. *Ekspozycja zajmie powierzchnię ponad 4 tysięcy metrów kwadratowych! *
Ścieżka zwiedzania zaczyna się w strefie zatytułowanej** „Las”.Za inspirację do instalacji abstrakcyjnych form drzew posłużyły bory, czyli miejsca spotkań pierwszych wędrujących żydowskich kupców z mieszkańcami ówczesnej Polski. **Galeria „Średniowieczna” będzie przedstawieniem narodzin międzykulturowych relacji. Opowieść zbudowano wokół kilku eksponatów. Wystawa wzbogacona jest o architektoniczne formy nawiązujące do średniowiecza. Ściany zdobią opracowania ikonografii wykonane przez młodych polskich artystów oraz oryginalna typografia.
W galerii „Paradisus judaeorum” do obejrzenia będzie topograficzny model Krakowa i Kazimierza. W galerii „Miasteczko”będzie replika dachu drewnianej synagogi wraz z polichromowanym sklepieniem. Galeria „Wyzwania nowoczesności”opowiada o bogatym w nowe zjawiska wieku XIX.
W trakcie zwiedzania widzowie zobaczą również przywołanie żydowskiej ulicy okresu międzywojennego. Poznają dramat okresu wojny i historię powojenną. Znajdująca się w ostatniej galerii historycznej strefa wyjścia „Nowe Życie” jest metaforycznym ujęciem niezapisanej karty. Tu kończy się opowieść i pojawia się zapytanie o to, co będzie dalej.
W projekcie uczestnoczy pracownia Mirosława Nizio, która zaprojektowała m.in. ekspozycję Muzeum Powstania Warszawskiego i kompleks Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.