Trwa ładowanie...
dali9v2

Sondaż. Polacy wskazali, kto powinien przejąć stery w koalicji rządzącej

Zjednoczoną Prawicą trzęsą doświadczeni politycy. W PiS alfą i omegą jest 70-letni Jarosław Kaczyński, od dekad w polityce funkcjonują też koalicjanci Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro. Polacy wskazali, którzy z ich młodszych kolegów powinni odgrywać większą rolę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Patryk Jaki powinien odgrywać większą rolę w obozie rządzącym - uważają Polacy
Patryk Jaki powinien odgrywać większą rolę w obozie rządzącym - uważają Polacy (PAP, Fot: Rafał Guz)
dali9v2

Kto pana/pani zdaniem, z pokolenia dzisiejszych 30-40-latków, powinien odgrywać większą rolę w obozie Zjednoczonej Prawicy? Takie pytanie Instytut Badań Spraw Publicznych zadał Polakom. Lider wygrywa zdecydowanie, zdobywając więcej wskazań niż pozostali politycy razem wzięci - i jest nim Patryk Jaki. Eks-wiceministra sprawiedliwości wybrało 29 proc. badanych.

- Był postacią centralną kampanii samorządowej i komisji weryfikacyjnej, więc wydaje się, że jeśli młody polityk, to właśnie on - mówi Wirtualnej Polsce Adam Hofman. Przed dekadą to właśnie on był jednym z najbardziej obiecujących polityków na prawicy. Jego karierę w 2014 zakończyła tzw. afera madrycka.

WP.PL

Hofman podkreśla, że w sondażu brakuje pytania, czy większa obecność wskazanych młodych liderów jest w życiu publicznym potrzebna. - Odpowiedź mogłaby być ciekawa. Bo żaden z wymienionych, nawet Patryk Jaki, który zdecydowanie zwycięża, nie wnosi żadnych nowych wartości politycznych, nowego stylu, sposobu rozwiązywania konfliktów - tłumaczy.

dali9v2

Sondaż. Polacy wskazali, kto powinien przejąć stery w koalicji rządzącej. W grze dwa nazwiska

Zdaniem Hofmana wszyscy - a przede wszystkim Jaki - umacniają obecny system. - Są sprawniejsi, skuteczniejsi, lepsi medialnie, ale działają w ramach obecnego porządku. Rebelianci to to nie są. Częściową odpowiedzią jest liczba wskazań "nie wiem/trudno powiedzieć". Ten młody lider to dopiero ma szanse - ironizuje.

Zobacz też: Prognoza wyborcza. Świetne wieści dla Andrzeja Dudy

Jeszcze większą przewagę Jaki ma wśród zadeklarowanych wyborców PiS. Choć sam jest politykiem Solidarnej Polski, bije na głowę Michała Dworczyka, Dominika Tarczyńskiego czy Radosława Fogla. Ten, mimo stałej obecności w mediach od połowy 2019 roku, ma ok. procenta wskazań. - Fogiel dopiero zaczyna. Ten proces trwa lata, to nie jest tak, że ktoś kilka razy pójdzie do telewizji i już wszyscy go znają - komentuje Hofman.

WP.PL

Wśród wyborców PiS niewiele osób wskazuje na Jadwigę Emilewicz. Minister rozwoju zdecydowanie lepiej wypada wśród wyborców wszystkich partii. - Ona odwołuje się do nieco innego stylu. Jest mało rozpoznawalna, mało medialna. Nie kojarzy się z mocą, sprawczością polityczną. Ma wizerunek technokratyczny, pragmatyczny - a to w polityce jest przezroczyste, niewidoczne. Przed nią długa droga, ale ona faktycznie różni się od pozostałych - ocenia Hofman.

dali9v2

Sondaż. Polacy wskazali, kto powinien przejąć stery. Jadwiga Emilewicz zyskuje w dużych miastach

- Jadwiga Emilewicz jest najbardziej kompetentnym i merytorycznym politykiem, jakiego znam - komentuje wyniku sondażu Jarosław Gowin, szef Porozumienia, do którego należy Emilewicz. Wicepremier i minister nauki w rozmowie z Wirtualną Polską podkreśla, że nie zaskakuje go sondażowe zwycięstwo Jakiego. - Należy do najbardziej wyrazistych polityków młodego pokolenia, nie tylko w Zjednoczonej Prawicy - podkreśla. O wyrazistości i pozycji Jakiego miał zresztą okazję niedawno się przekonać. 35-letni polityk pozwolił sobie na otwartą krytykę Gowina i jego ludzi.

WP.PL

Choć Jadwiga Emilewicz przegrywa z Patrykiem Jakim w każdej grupie badawczej, odsetek wskazań na nią rośnie wraz z wykształceniem respondentów. Chętniej przy stole, przy którym zapadają najważniejsze decyzje, widzieliby ją też mieszkańcy dużych miast i metropolii. Tam przewaga Jakiego nad Emilewicz topnieje do ok. 6 proc. - To wynika z tego, czym zajmuje się pani minister: odpowiada za innowacje, za startupy, za unowocześnianie polskiej gospodarki - ocenia Gowin.

dali9v2

Wicepremier podkreśla też, że Emilewicz reprezentuje poglądy umiarkowane, a samo Porozumienie lokuje się często na obrzeżach Zjednoczonej Prawicy. - Chcemy być partią zakorzenioną w dużych i średnich miastach - komentuje wynik partyjnej koleżanki pod kątem wielkości ośrodka. I przekonuje, że Jadwiga Emilewicz w tej kadencji będzie "największą gwiazdą", jeśli chodzi o polityków pokolenia 30-40-latków.

WP.PL

Adam Hofman rozmowę konkluduje radą dla bohaterów sondażu. - Bądźcie bardziej sobą. Nie próbujcie dostosować się do systemu, tylko system do siebie!


"Badanie opinii i poglądów politycznych Polaków" zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych w dn. 18-20.02 2020 r. metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę n=1000 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

dali9v2

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2020. Najnowszy sondaż. Imponujący wynik lidera
Jarosław Gowin zastąpi Kaczyńskiego? "To nieporozumienie"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dali9v2

Podziel się opinią

Share

dali9v2

dali9v2
Więcej tematów