Trwa ładowanie...

Sędziowie alarmują: członkowie "KRS" uderzają w niezawisłe sądy. Pawłowicz przykładem

"Z żalem obserwujemy obrady organu podającego się za Krajową Radę Sądownictwa, w skład którego wchodzą sędziowie wybrani przez dwa ugrupowania polityczne" - oświadczyli po sobotnim spotkaniu Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia". Nowym członkom KRS zarzucają wspieranie PiS w walce z niezawisłością sądów.

Sędziowie alarmują: członkowie "KRS" uderzają w niezawisłe sądy. Pawłowicz przykłademŹródło: Agencja Gazeta, fot: Dawid Żuchowicz
d24bwet
d24bwet

- Nie mamy zaufania do procedury nominacyjnej przed Krajową Radę Sądownictwa. Dziś łatwiej dostać się do Sądu Najwyższego niż do sądu rejonowego - mówił dziś Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Sędziowie zaznaczają, że nie mają wątpliwości w zaangażowanie polityczne członków nowej KRS. "Członkowie tego organu, w tym sędziowie, wypowiadają się językiem polityków partii rządzącej, wspierają ich w działaniach uderzających w niezależnych sędziów" - podkreślają członkowie "Iustitii" w komunikacie po spotkaniu.

"Iustitia" zaznacza, że sędziowie, którzy „walczą o podstawowe prawa człowieka, są oskarżani o działalność polityczną i eliminowani z konkursu”.

"Polityczne pytania Pawłowicz"

Jako przykład sędziowie ze stowarzyszenia przywołują sprawę sędzi Marty Kożuchowskiej-Warywody, której posłanka Krystyna Pawłowicz zadawała "polityczne pytania" podczas weryfikacji kompetencji przez KRS.

"Sędzia została oskarżona o udział w Łańcuchach Światła oraz obecność w Parlamencie Europejskim, Komisji Europejskiej i Trybunale Sprawiedliwości UE przez Panią Poseł Krystynę Pawłowicz, członkinię nowej, upartyjnionej Krajowej Rady Sądownictwa, przy aprobacie obecnych tam sędziów" - stwierdzają członkowie "Iustitii", którzy w sobotę zebrali się na spotkaniu poświęconym ostatnim zmianom PiS w sądownictwie.

Zobacz także: Zaskakująca teza ws. protestów przed Sądem Najwyższym. Publicyści komentują"

"Wyparcie się prof. Małgorzaty Gersdorf"

Członkowie Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" piszą też, że teraz "kluczem do kariery sędziowskiej staje się wyparcie się I Prezesa SN prof. Małgorzaty Gersdorf, która jest nim do kwietnia 2020 r.". "Ten sam organ negatywnie zaopiniował kilkoro sędziów Sądu Najwyższego, cieszących się ogromnym szacunkiem i autorytetem. Nie mamy zaufania do rzetelności procedury nominacyjnej przed tym organem” - twierdzą sędziowie.

Jednoznacznie oceniają również, że konkursy na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego ogłoszone przez prezydenta Andrzeja Dudę są nieważne. "Wynika to nie tylko z faktu niekonstytucyjnej procedury, ale i z tego powodu, że postanowienie Prezydenta ją inicjujące wbrew art. 144 ust. 2 Konstytucji nie miało kontrasygnaty Prezesa Rady Ministrów” - głosi komunikat.

W spotkaniu uczestniczyli sędziowie reprezentujący sądy z całej Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d24bwet
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24bwet
Więcej tematów