PolskaSędziowie alarmują: członkowie "KRS" uderzają w niezawisłe sądy. Pawłowicz przykładem

Sędziowie alarmują: członkowie "KRS" uderzają w niezawisłe sądy. Pawłowicz przykładem

"Z żalem obserwujemy obrady organu podającego się za Krajową Radę Sądownictwa, w skład którego wchodzą sędziowie wybrani przez dwa ugrupowania polityczne" - oświadczyli po sobotnim spotkaniu Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia". Nowym członkom KRS zarzucają wspieranie PiS w walce z niezawisłością sądów.

Sędziowie alarmują: członkowie "KRS" uderzają w niezawisłe sądy. Pawłowicz przykładem
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Dawid Żuchowicz
Arkadiusz Jastrzębski

14.07.2018 | aktual.: 25.03.2022 12:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

- Nie mamy zaufania do procedury nominacyjnej przed Krajową Radę Sądownictwa. Dziś łatwiej dostać się do Sądu Najwyższego niż do sądu rejonowego - mówił dziś Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Sędziowie zaznaczają, że nie mają wątpliwości w zaangażowanie polityczne członków nowej KRS. "Członkowie tego organu, w tym sędziowie, wypowiadają się językiem polityków partii rządzącej, wspierają ich w działaniach uderzających w niezależnych sędziów" - podkreślają członkowie "Iustitii" w komunikacie po spotkaniu.

"Iustitia" zaznacza, że sędziowie, którzy „walczą o podstawowe prawa człowieka, są oskarżani o działalność polityczną i eliminowani z konkursu”.

"Polityczne pytania Pawłowicz"

Jako przykład sędziowie ze stowarzyszenia przywołują sprawę sędzi Marty Kożuchowskiej-Warywody, której posłanka Krystyna Pawłowicz zadawała "polityczne pytania" podczas weryfikacji kompetencji przez KRS.

"Sędzia została oskarżona o udział w Łańcuchach Światła oraz obecność w Parlamencie Europejskim, Komisji Europejskiej i Trybunale Sprawiedliwości UE przez Panią Poseł Krystynę Pawłowicz, członkinię nowej, upartyjnionej Krajowej Rady Sądownictwa, przy aprobacie obecnych tam sędziów" - stwierdzają członkowie "Iustitii", którzy w sobotę zebrali się na spotkaniu poświęconym ostatnim zmianom PiS w sądownictwie.

"Wyparcie się prof. Małgorzaty Gersdorf"

Członkowie Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" piszą też, że teraz "kluczem do kariery sędziowskiej staje się wyparcie się I Prezesa SN prof. Małgorzaty Gersdorf, która jest nim do kwietnia 2020 r.". "Ten sam organ negatywnie zaopiniował kilkoro sędziów Sądu Najwyższego, cieszących się ogromnym szacunkiem i autorytetem. Nie mamy zaufania do rzetelności procedury nominacyjnej przed tym organem” - twierdzą sędziowie.

Jednoznacznie oceniają również, że konkursy na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego ogłoszone przez prezydenta Andrzeja Dudę są nieważne. "Wynika to nie tylko z faktu niekonstytucyjnej procedury, ale i z tego powodu, że postanowienie Prezydenta ją inicjujące wbrew art. 144 ust. 2 Konstytucji nie miało kontrasygnaty Prezesa Rady Ministrów” - głosi komunikat.

W spotkaniu uczestniczyli sędziowie reprezentujący sądy z całej Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

iustitiasądsąd najwyższy
Komentarze (5)