Trwa ładowanie...

Jest sondaż dotyczący Małgorzaty Gersdorf. Wyniki będą nie w smak PiS-owi

Większość Polaków uważa, że prof. Małgorzata Gersdorf powinna pełnić funkcję I prezes Sądu Najwyższego do 2020 roku, czyli dokładnie tak jak zakłada konstytucja - wynika z sondażu SW Research.

Jest sondaż dotyczący Małgorzaty Gersdorf. Wyniki będą nie w smak PiS-owiŹródło: PAP, fot: Marcin Obara
d4eptdg
d4eptdg

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie portalu rp.pl. Polakom zadano jedno pytanie: "Czy prof. Małgorzata Gersdorf powinna pełnić funkcję I prezes Sądu Najwyższego do 2020 roku?". Największa grupa respondentów (44 proc.) odpowiedziała: "tak". Przeciwnego zdania było 30 proc respondentów. Zdania w tej sprawie nie miało 26 proc.

Częściej za pozostaniem prof. Gersdorf na stanowisku są mężczyźni (47 proc.), osoby powyżej 50. roku życia (52 proc.) oraz badani o wykształceniu wyższym (49 proc.). Podobnego zdania są też ankietowani o dochodzie netto od 2001 do 3000 zł (55 proc.) oraz badani z miast od 100 do 199 tys. mieszkańców (59 proc.).

Badanie SW Research przeprowadzono w dniach 10-11 lipca 2018 roku na reprezentatywnej próbie 800 osób.

I prezes czy sędzia w stanie spoczynku?

Przypomnijmy, zamieszanie wokół Małgorzaty Gersdorf trwa od początku lipca, kiedy weszły w życie nowe przepisy o Sądzie Najwyższym. Zakładają one, że sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia, przechodzą w stan spoczynku. Mogą dalej pełnić swoją funkcję, jeśli przedłożą zaświadczenia o stanie zdrowia i zwrócą się do prezydenta, a on wyrazi na to zgodę.

d4eptdg

W SN jest 73 sędziów. 65. rok życia ukończyło 27 z nich, w tym I prezes SN Małgorzata Gersdorf. Podkreśla, że 6-letnią kadencję gwarantuje jej konstytucja. Podobnego zdania jest zgromadzenie 63 sędziów Sądu Najwyższego, które uchwaliło niedawno, że Gersdorf kieruje tym sądem do 30 kwietnia 2020 r.

Innego zdania jest partia rządząca. Kancelaria Premiera opublikowała na swojej stronie komunikat dotyczący przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego. Zdaniem KPRM prof. Gersdorf nie obejmuje już stanowiska I prezes SN. Również prezydencki minister Paweł Mucha oznajmił we wtorek, że nie pełni ona już swojej funkcji, nawet jeśli sama tak uważa.

Zobacz także: Zaskakująca teza ws. protestów przed Sądem Najwyższym. Publicyści komentują

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4eptdg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eptdg
Więcej tematów