Trwa ładowanie...
d6jbil1

Szykują "trik" ws. urlopu Małgorzaty Gersdorf. Sędzia Józef Iwulski zdradza plan

Wciąż nie ma zgody, czy Małgorzata Gersdorf jest prezesem, czy sędzią w stanie spoczynku. Tymczasowe kierownictwo Sądu Najwyższego uznało więc, że nie dostanie ona pieniędzy za swój urlop. Decyzja ma uchronić przed odpowiedzialnością karną pracowników, którzy będą go rozliczać.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Małgorzata Gersdorf podkreśla, że 6-letnią kadencję gwarantuje jej konstytucja
Małgorzata Gersdorf podkreśla, że 6-letnią kadencję gwarantuje jej konstytucja (Agencja Gazeta, Fot: Jacek Marczewski)
d6jbil1

O planowanym "triku" mówił w rozmowie z RMF FM tymczasowo kierujący Sądem Najwyższym prezes Józef Iwulski.

- Jest taka możliwość, żeby wypłacić jej tylko część pieniędzy, tę niebudzącą żadnych wątpliwości. Natomiast pozostałą część można złożyć do depozytu finansowego i ewentualnie wypłacić dopiero jak się kwestia całkowicie zamknie. Najprawdopodobniej rozstrzygnie to Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu - tłumaczył. Jak dodał, decyzja ma na celu nienarażanie pracowników, w szczególności szefa kancelarii i głównej księgowej, na odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny budżetu państwa.

Jeśli zakładamy, że Małgorzata Gersdorf jest sędzią w stanie spoczynku, urlop jej się nie należy. Za 30 zaległych dni powinna dostać 42 tys. zł ekwiwalentu, plus odprawę - 174 tys. zł, a potem co miesiąc otrzymywać 22 tys. zł. uposażenia pierwszego prezesa w stanie spoczynku. Jeśli zakładamy, że Gersdorf nadal jest w sądzie szefem, to oznacza, że sama przyznała sobie urlop i nie przyjmuje należnych świadczeń.

d6jbil1

Na antenie TOK FM Iwulski mówił z kolei, że Gersdorf ma 38 dni urlopu, a po ich wykorzystaniu wróci do pracy. - Taki jest plan w dniu dzisiejszym, ale sytuacja jest dynamiczna, zmienia się wręcz z godziny na godzinę - zaznaczył.

Gersdorf jedno, PiS drugie

Nowe przepisy o Sądzie Najwyższym zakładają, że sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia, przechodzą w stan spoczynku. Mogą dalej pełnić swoją funkcję, jeśli przedłożą zaświadczenia o stanie zdrowia i zwrócą się do prezydenta, a on wyrazi na to zgodę. W SN jest 73 sędziów. 65. rok życia ukończyło 27 z nich, w tym I prezes SN Małgorzata Gersdorf.

d6jbil1

I prezes SN podkreśla, że 6-letnią kadencję gwarantuje jej konstytucja.

Kilka dni temu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oskarżył ją, że "podchodzi wybiórczo do prawa".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d6jbil1

Zobacz także: Ewa Kopacz: mimo wakacji przed sądem były tłumy

d6jbil1

Podziel się opinią

Share
d6jbil1
d6jbil1
Więcej tematów