Trwa ładowanie...

Rozpoczęły się wybory parlamentarne na Litwie

• Na Litwie rozpoczęły się w niedzielę rano wybory parlamentarne
• Startuje w nich 16 partii, w tym Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR)
• Kampania wyborcza nie wyłoniła zdecydowanego lidera

Rozpoczęły się wybory parlamentarne na LitwieŹródło: AFP, fot: Petras Malukas
d1p85zr
d1p85zr

O 141 mandatów w litewskim Sejmie walczy 1461 kandydatów, m.in. ponad 150 litewskich Polaków startujących głównie z listy AWPL-ZChR. 31 proc. kandydatów stanowią kobiety. Średni wiek kandydatów to 49 lat.

Na Litwie obowiązuje mieszana ordynacja wyborcza. 70 posłów jest wybieranych z list partyjnych, a 71 - w okręgach jednomandatowych. W wyborach przewidziana jest też druga tura, która odbędzie za dwa tygodnie w tych okręgach jednomandatowych, gdzie w pierwszej rundzie żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad 50 proc. głosów.

W ostatnich sondażach przedwyborczych prowadziły trzy partie: Litewska Partia Socjaldemokratyczna (LSDP) z poparciem 15,6 proc., Litewski Związek Rolników i Zielonych (LVŻS) - 14 proc. i konserwatywny Związek Ojczyzny-Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (TS-LKD) - 13,7 proc.

W sondażu opinii publicznej instytutu Spinter Tyrimai przeprowadzonym pod koniec września AWPL-ZChR poparło 4,2 proc. respondentów, ale obserwatorzy prognozowali, że tej partii, zwanej też polską partią, uda się - tak jak przed czterema laty - przekroczyć 5-procentowy próg wyborczy. AWPL-ZChR liczy na 8 proc. poparcia.

Wybory potrwają do godz. 19 czasu polskiego. Pierwsze wstępne wyniki oczekiwane są w niedzielę przed północą.

d1p85zr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p85zr
Więcej tematów