Rozliczenie wyborów prezydenckich. Komitety muszą ujawnić, ile wydały na kampanię

Do poniedziałku 28 września komitety wyborcze kandydatów na prezydenta muszą złożyć sprawozdania finansowe z wydatków poniesionych podczas kampanii prezydenckiej. O dwa tygodnie więcej na złożenie sprawozdań mają komitety kandydatów, którzy przeszli do II tury.

Rozliczenie wyborów prezydenckich. Komitety muszą ujawnić, ile wydały na kampanię
Źródło zdjęć: © East News
Sylwester Ruszkiewicz

Sprawozdania finansowe muszą złożyć poszczególne komitety wyborcze 11 kandydatów: Roberta Biedronia (Lewica)
, Krzysztofa Bosaka (Konfederacja)
, Andrzeja Dudy (z poparciem PiS), Szymona Hołowni (bezpartyjny), Marka Jakubiaka (Federacja dla Rzeczypospolitej), Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL-Koalicja Polska)
, Mirosława Piotrowskiego (Ruch Prawdziwa Europa - Europa Christi), Pawła Tanajno (bezpartyjny), Rafała Trzaskowskiego (Koalicja Obywatelska)
, Waldemara Witkowskiego (Unia Pracy) i Stanisława Żółtka (Kongres Nowej Prawicy). Sprawozdanie musi złożyć też pełnomocnik wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (PO), która w połowie maja zrezygnowała z kandydowania na rzecz Rafała Trzaskowskiego.

Wybory prezydenckie (a dokładniej I tura) odbyły się 28 czerwca, termin rozliczenia mija w poniedziałek. Zgodnie z Kodeksem wyborczym pełnomocnik finansowy, w terminie 3 miesięcy od dnia wyborów, przedkłada organowi wyborczemu sprawozdanie o przychodach, wydatkach i zobowiązaniach finansowych komitetu za okres kampanii wyborczej.

Zobacz też: Wybory prezydenckie. Cezary Tomczyk mówi jasno: sprawa trudna do zaakceptowania

Jak informuje Polsat News, spośród komitetów kandydatów, którzy brali udział w wyborach 28 czerwca sprawozdania złożyły komitety: Bosaka, Biedronia, Jakubiaka, Żółtka, Kidawy-Błońskiej.

Zgodnie z kodeksem wyborczym komitet wyborczy może pozyskiwać i wydatkować środki jedynie na cele związane z wyborami. Środki te mogą pochodzić wyłącznie z wpłat obywateli polskich mających miejsce stałego zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, z funduszy wyborczych partii politycznych oraz z kredytów bankowych zaciąganych na cele związane z wyborami.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)