Matura 2023. Mamy pierwsze komentarze. Abiturienci ocenili egzaminy ustne i zadania z WOS‑u
W piątym dniu matur abiturienci rozpoczęli zmagania z egzaminami ustnymi, a także kolejnymi przedmiotami na poziomie rozszerzonym. 10 maja o godzinie 9:00 około 16 tys. zdających przystąpiło do matury z wiedzy o społeczeństwie. Zebraliśmy pierwsze wrażenia od osób, które w środę zakończyły zmagania maturalne.
We środę 10 maja ruszyły matury ustne. Egzaminy w tej formie powróciły do harmonogramu po dwuletniej przerwie. Dodatkowo odbywają się one w dwóch formułach - "starej", której zasady nie zmieniły się od 2015 roku oraz "nowej", która jest wynikiem reformy edukacji. Oprócz nich, w setkach szkół o poranku rozpoczął się egzamin rozszerzony z wiedzy o społeczeństwie. Z jakimi pytaniami mierzyły się pierwsze, egzaminowane osoby? Jak arkusz z WOS-u oceniają zdający? W sieci pojawiły się pierwsze komentarze.
Matura ustna 2023. Język angielski. Tego obawiali się maturzyści
Zasady przeprowadzania matur ustnych z języka angielskiego oraz innych języków obcych nowożytnych, są takie same dla obu formuł. Egzamin trwa około 15 minut. W tym czasie abiturienci odbędą krótką rozmowę wstępną z komisją, konwersację z odgrywaniem roli, a także odpowiedzą na pytania komisji opracowane na podstawie materiału stymulującego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie zabraknie również opisu obrazka, miejsca, osoby bądź wydarzenia - jak wynika z informacji przekazywanych przez internautów, to właśnie tej części egzaminu ustnego z angielskiego, obawiają się najbardziej. Czy słusznie? Zdania osób, które opuściły sale egzaminacyjne, wskazują, że wielu nie miało problemu z rozwiązaniem zadań.
"To o dziwo było proste iii no mysle ze zdalam ustny angielski #matura2023" - czytamy we wpisie jednej z internautek.
"100 proc. z ustnego angielskiego" - to kolejny komentarz, który pojawił się w mediach społecznościowych.
Matura ustna polski. Na Twitterze pojawiają się pytania
W przypadku ustnych egzaminów z języka polskiego, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Zasady przeprowadzania egzaminów, jak i zakres materiału, obowiązujący abiturientów różni się, w zależności od formuły, do której przystępują. Osoby, których objęła reforma edukacji, przeprowadzona przed sześcioma laty, znają część zadania, z którym przyjdzie im się zmierzyć. Jednym z elementów polecenia będzie bowiem opracowany na podstawie listy pytań jawnych. Mimo tego, w mediach społecznościowych pojawiają się pytania, dotyczące zadań, z którymi mierzyły się osoby, które już opuściły sale egzaminacyjne.
"Ej jeśli u kogoś ustny zaczyna się o 10 a u mnie o 11 to dodajemy ta sama pule pytan? #matura2023" - zastanawia się jedna z internautek (pis. oryg. - przyp. red.).
Odpowiedź na to pytanie pojawiło się już w mediach społecznościowych. Jak wynika z komunikatu CKE, każdy zestaw zadań oraz zadania dla obu formuł będą mogły być używane o określonej porze.
Jakie pytania pojawiły się na egzaminie? Ze względu na różnice w pulach poleceń oraz formuł, dla wielu zdających były one zupełnie inne.
"Trafiłam na ustnej inny świat i motyw zakochanych w niejawnej" - pisze jedna z internautek na Twitterze.
"Jak wygląda wizerunek śmieci odnieś się do tekstu wybranej lektury i opisz obraz" - to kolejny komentarz, który pojawił się w mediach społecznościowych.
Matura 2023. WOS. Jakie były zadania?
Zmagania z arkuszem zakończyli także pierwsi maturzyści, którzy wybrali WOS jako przedmiot rozszerzony na maturze. Zdania dotyczące poziomu egzaminu są podzielone.
Jedna z internautek przyznała, że napisała egzamin w godzinę. Kolejna wskazała natomiast, że jej zdaniem egzamin był łatwy.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
Internauci wskazali również, że jedno z poleceń dotyczyło Lecha Kaczyńskiego. "Był tekst z przemówienia z 2008 roku i tam trzeba było podać imię i nazwisko prezydenta, który przemawiał" - ta brzmi jeden z komentarzy maturzystów. Inna osoba przyznała, że wyszła z egzaminu po godzinie. Powód? Według niej pojawiło się sporo trudnych kwestii.
Inna podziela zdanie maturzystki, oceniając dzisiejszy egzamin, jako trudny. "Zastanówcie się tysiąc razy czy chcecie pisać wos na maturze. Dzisiaj zmiótł mnie on z planszy #matura2023" - czytamy w sieci.
Tegoroczni maturzyści muszą przystąpić do co najmniej sześciu egzaminów. Cztery z nich to testy pisemne (trzy na poziomie podstawowym oraz minimum jeden na poziomie rozszerzonym), a dwa to egzaminy ustne - z języka polskiego oraz języka obcego.
Zobacz również: