Matura ustna z angielskiego 2023. Jak wygląda egzamin?
Już 10 maja pierwsi abiturienci przystąpią do matur ustnych. Egzaminy powracają do harmonogramu po dwóch latach przerwy i są obowiązkowe. Jednym z przedmiotów jest język obcy nowożytny - najczęściej angielski. Jak będzie wyglądać ustny egzamin? Zasady dla formuły 2023 i 2015.
Matury w 2023 roku będą odbywać się w dwóch formułach. "Stara", nazywana maturą po gimnazjum, będzie obowiązywać uczniów, których nie objęła reforma edukacji z 2017 roku. Pozostali absolwenci szkół średnich przystąpią natomiast do tzw. nowej matury 2023.
Matura ustna z angielskiego. Różnice między formułami
O przebiegu ustnych egzaminów maturalnych oraz wymaganiach dla uczniów i członków szkolnych komisji przedmiotowych poinformowała w specjalnym komunikacie Centralna Komisja Egzaminacyjna. Jak możemy przeczytać w dokumencie, "część ustna egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego w Formule 2023 oraz w Formule 2015 przebiega identycznie". Różnic nie zawierają również zestawy zadań, na podstawie których maturzyści będą egzaminowani. Matura ustna z angielskiego w obu przypadkach nie odbędzie się bez określania poziomu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Trzeba sobie powiedzieć: dam radę". Ekspertka wyjaśnia, jak pokonać przedmaturalny stres
Matura ustna z j. angielskiego i języków nowożytnych. Przebieg egzaminu
Egzamin ustny z j. angielskiego, bądź innego języka obcego nowożytnego będzie składał się z rozmowy wstępnej oraz trzech zadań:
- rozmowy z odgrywaniem roli
- opisu miejsca, osoby lub wydarzenia
- odpowiedzi na trzy pytania wypowiedzi na podstawie materiału stymulującego i odpowiedzi na dwa pytania komisji.
W przeciwieństwie do egzaminu ustnego z języka polskiego w nowej formule 2023, treść zadań nie jest jawna.
Matura ustna z angielskiego. Ile trwa? Jak wygląda?
Egzamin ustny z języka obcego nowożytnego trwa około 15 minut. W jego trakcie, w sali, w której przeprowadzana będzie matura, powinny znajdować się wyłącznie uprawnione osoby. "W czasie trwania części ustnej egzaminu maturalnego w sali egzaminacyjnej mogą przebywać wyłącznie: zdający, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, osoby wchodzące w skład zespołu przedmiotowego i obserwatorzy" - podaje CKE, podkreślając jednocześnie, że w pomieszczeniu może przebywać wyłącznie jeden zdający.
Podczas oceny egzaminu, członkowie komisji biorą pod uwagę pięć kryteriów: sprawność komunikacyjną, zakres struktur leksykalno-gramatycznych, poprawność struktur leksykalno-gramatycznych, wymowę oraz płynność wypowiedzi.
Matura ustna - wyniki tego samego dnia
Jak podaje CKE, wyniki egzaminów maturalnych z j. angielskiego oraz innych języków obcych nowożytnych odbywa się po zakończeniu egzaminowania pięciu zdających i ostatecznym uzgodnieniu liczby zdobytych punktów przez każdego z maturzystów. Podanie wyników może odbyć się publicznie, o ile wszyscy zdający wyrażą na to zgodę. Próg zdawalności w przypadku matur ustnych wynosi 30 procent.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.