Trwa ładowanie...

Matura 2023. Czym jest błąd kardynalny? Tego obawiają się zdający

4 maja rozpoczęły się matury 2023. W pierwszym dniu egzaminów abiturienci zmierzyli się z zadaniami z języka polskiego. Jednym z nich będzie wypracowanie, które musi być napisane zgodnie z wytycznymi CKE. W jego treści nie można m.in. popełnić błędu kardynalnego.

Błąd kardynalny na maturze z polskiego. To zmora zdającychBłąd kardynalny na maturze z polskiego. To zmora zdającychŹródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d4eysdc
d4eysdc

Błąd kardynalny może wystąpić wyłącznie na egzaminie maturalnym z języka polskiego. Popełnienie go wskazuje na całkowitą nieznajomość treści lektury obowiązkowej przez zdającego i wiąże się z uzyskaniem 0 punktów z napisanego wypracowania.

Błąd kardynalny - przykłady. Unikaj tych pomyłek

Definicję błędu kardynalnego podała Centralna Komisja Edukacyjna. Jak wskazano w Informatorze o egzaminie maturalnym z języka polskiego jako przedmiotu obowiązkowego od roku szkolnego 2022/2023, pomyłka ta "to błąd rzeczowy świadczący o nieznajomości treści i problematyki lektury obowiązkowej, do której odwołuje się zdający, w zakresie fabuły, w tym głównych wątków utworu, losów głównych bohaterów, w tym np. łączenie biografii różnych bohaterów".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niebezpieczna lektura

W tym samym piśmie wskazano, że błąd kardynalny może dotyczyć wyłącznie lektur obowiązkowych, wskazanych w stosownym wykazie do omówienia w całości - co oznacza, że uczeń nie może "mieć wyzerowanej matury" za popełnienie błędu kardynalnego w przypadku lektur omawianych we fragmentach.

d4eysdc

Przykładem błędu kardynalnego może być stwierdzenie na maturze, że Stanisław Wokulski wyjechał do Francji, odpoczywać i zdobywać serce Aleksandry Billewiczównej. To przykład całkowitej nieznajomości treści "Lalki" i losów bohaterów lektury.

Błąd kardynalny a błąd rzeczowy na maturze 2023

Innym rodzajem błędu, za który uczeń może stracić punkty w wypracowaniu maturalnym, jest błąd rzeczowy. Jak podaje CKE, "poważny błąd rzeczowy to błąd świadczący o nieznajomości wskazanej w poleceniu lektury obowiązkowej (z podstawy programowej), do której odwołuje się zdający, w zakresie innym niż w przypadku błędu kardynalnego, tj. np. błąd w przypisaniu autorstwa, w użyciu błędnego nazwiska/imienia bohatera, dotyczący losów bohaterów drugoplanowych bądź wątków innych niż główne". Błędem rzeczowym będzie więc np. napisanie, że głównym bohaterem "Lalki" był Sebastian Wokulski - o ile pozostałe informacje bohatera oraz jego losy zostaną przedstawione zgodnie z treścią lektury.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4eysdc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eysdc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj