Trwa ładowanie...

Konteksty na maturze ustnej i pisemnej 2023. To nowość

Konteksty to jedna z nowości, z którą będą musieli zmierzyć się uczniowie przystępujący do tzw. nowej matury. Zastąpią one obecne dotychczas teksty kultury - zarówno w przypadku testu pisemnego, jak i egzaminu ustnego. Czym są konteksty maturalne?

Konteksty na maturze 2023. Czym są?Konteksty na maturze 2023. Czym są?Źródło: Pixabay
d3mil3m
d3mil3m

Konteksty to element, wprowadzony w zastępstwo tekstów kultury, do których dotychczas odwoływali się maturzyści w trakcie pisania egzaminacyjnego wypracowania. Nowa formuła 2023 wprowadza szereg zmian dla absolwentów szkół ponadpodstawowych - to jedna z nich.

Konteksty na maturze. Nowość w Formule 2023

Osoby, przystępujące do "nowej" matury, w wypracowaniu, czyli wysoko punktowanym zadaniu zamykającym arkusz egzaminacyjny będą musiały odnieść się do minimum dwóch kontekstów oraz minimum dwóch utworów literackich (z których co najmniej jeden musi należeć do kanonu lektur obowiązkowych). Na maturze ustnej zdający będą musieli natomiast odnieść się co najmniej do jednego kontekstu. Co ważne, opracowane przez CKE wymagania nie wykluczają możliwości odniesienia się do kilku kontekstów z tej samej dziedziny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Chciał napisać maturę za brata. Sąd skazał obu na prace społeczne

Konteksty - matura z j. polskiego. Czym są?

Konteksty maturalne nie są niczym innym jak szeroko pojętymi tekstami kultury. Jak informuje CKE, za kontekst może być uznane odniesienie do:

  • innego utworu literackiego niż wskazany w poleceniu
  • historii lub teorii literatury
  • charakteru epoki literackiej
  • biografii autora
  • filmu, serialu, spektaklu, dzieła kinowego, adaptacji teatralnej
  • utworu muzycznego, dzieła plastycznego (obrazów)
  • mitologii
  • Biblii
  • religii
  • filozofii
  • historii
  • kwestii lub wydarzeń politycznych i społecznych.

Konteksty maturalne - jak używać?

Maturzyści powinni pamiętać, że samo przytoczenie dzieła, tytułu obrazu, wydarzenia historycznego itp. nie jest wystarczające - uczniowie powinni również wykazać znajomość tekstu kultury lub wydarzenia, do którego się odnoszą. Co ważne, zastosowanie kontekstu musi przełożyć się na lepsze zrozumienie pracy lub wypowiedzi na maturze ustnej. Musi więc być spójne z ich treścią. CKE przypomina również, że kontekst nie może być powieleniem utworu, zawartego w poleceniu.

Maturzyści, którzy w pracy bądź wypowiedzi użyją kontekstu bez jego znajomości narażą się natomiast na obniżenie wynikuzdający powinni więc dobrze znać wykorzystywany w trakcie egzaminu tekst kultury lub przebieg wydarzenia.

d3mil3m

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3mil3m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mil3m
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj