Trwa ładowanie...

"Wesele" i "Potop" na egzaminie z języka polskiego - zdawało 334 tys. maturzystów

Żołnierskie emocje bohaterów "Potopu" Henryka Sienkiewicza oraz ocena poezji narodowej i sądy o Polakach w wypowiedziach bohaterów "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego - to tematy do wyboru na egzaminie maturalnym z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Język polski - poziom podstawowy. Zobacz arkusz.

d30v15x
d30v15x

Podczas egzaminu maturzyści zdający egzamin na poziomie podstawowym musieli rozwiązać 13 zadań. Odnosiły się one do zamieszczonego w arkuszu fragmentu tekstu Barbary Skargi pt. "O miłości" zamieszczonego w zbiorze "Człowiek to jest piękne zwierzę. Wykłady i artykuły", w którym autorka odwołuje się m.in. do "Uczty" Platona, "Czułości" Cypriana Kamila Norwida i wiersza "Śpieszmy się" księdza Jana Twardowskiego.

Maturzyści musieli także napisać wypracowanie; mieli do wyboru dwa tematy. Jeden z nich brzmiał: "Żołnierskie emocje bohaterów "Potopu" Henryka Sienkiewicza. Na podstawie przytoczonego fragmentu powieści omów stany emocjonalne, zachowania i sytuacje ukazanych w nim postaci". Zamieszczony fragment opisuje spotkanie Andrzeja Kmicica z Bogusławem Radziwiłłem, podczas którego książę upokarza go.

Drugi temat brzmiał zaś: "Na podstawie fragmentu "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego porównaj poglądy Poety i Gospodarza na temat poezji narodowej oraz przedstaw sądy bohaterów o Polakach".

d30v15x

Na rozwiązanie zadań i napisanie wypracowania maturzyści mieli 170 minut.

Zdaniem Marty, maturzystki z III Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Bielsku-Białej, tekst "O miłości" był prosty, pytania do niego też, chociaż zdarzały się podchwytliwe. Trudniejsze za to okazały się dla niej tematy wypracowań.

- Początkowo temat z "Potopem" wydał mi się łatwiejszy niż z "Wesela". Po zastanowieniu nie był już jednak dla mnie tak oczywisty, zrezygnowałam z niego. W temacie odnoszącym się do "Wesela" należało porównać ich spojrzenie na poezję narodową i Polaków. O ile ta druga kwestia była łatwa do wychwycenia w tekście, o tyle rolę poezji trudno było wyczytać - oceniła Marta.

Jej koleżanka ze szkoły Aleksandra również wybrała na maturze drugi temat. - Wybrałam temat z "Wesela", bo początkowo wydał mi się prostszy. Teraz nie wiem, czy była to dobra decyzja, bo w temacie związanym z "Potopem" było więcej informacji (...) Wiem o co chodzi w "Weselu", jednak temat był tak sformułowany, że teraz już nie wiem, czy dobrze napisałam - powiedziała.

d30v15x

Jako wyjątkowo trudne oceniają tegoroczne zadanie maturalne z języka polskiego maturzyści z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusz Kościuszki w Lubaczowie (woj. podkarpackie).

Zdaniem Piotra, który pisał tekst odnoszący się do dramatu Wyspiańskiego, wybrany fragment "Wesela" był "trudny do ugryzienia". - Pierwsza część zadania jeszcze była do napisania, ale druga - o poezji narodowej była trudna. Nie spodziewałem się aż tak trudnych tematów - przyznał.

W ocenie jego kolegi ze szkoły Jakuba temat związany z "Potopem" był zbyt obszerny, aby go wybrać. - Wybrany fragment zawiera zbyt wiele wątków, poza tym pisanie o emocjach jest samo w sobie trudne. Dlatego też pisałem o "Weselu" - powiedział.

Maturzysta może z egzaminu na poziomie podstawowym otrzymać maksymalnie 70 punktów: 20 pkt za zadania i 50 pkt za tekst własny na jeden z wybranych tematów; aby zdać ten egzamin, maturzysta musi uzyskać minimum 30 proc. punktów możliwych do zdobycia.

d30v15x

Z matematyką podstawową uczniowie zmierzą się we wtorek i na rozwiązanie zadań będą mieć również 170 minut. Nieco krócej, bo dwie godziny trwa egzamin z języka obcego nowożytnego. Najwięcej maturzystów wybrało - jak co roku - język angielski. Ten egzamin w środę zdawać będzie 87 procent maturzystów. Maturzyści mogli też wybrać egzamin z języka francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, włoskiego, białoruskiego, litewskiego lub ukraińskiego.

Oprócz przedmiotów obowiązkowych, maturzyści mogą też wybrać do sześciu przedmiotów dodatkowych. Najpopularniejsza w tym roku była geografia, a dalej biologia i wiedza o społeczeństwie.

Oprócz egzaminów pisemnych, uczniowie muszą też zaliczyć egzaminy ustne. Dotyczy to języka polskiego, a także z języka obcego nowożytnego.

Wyniki egzaminów maturalnych będą znane 27 czerwca. Aby zdać wystarczy zdobyć 30 procent punktów. Wyniki egzaminów będą brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia.

d30v15x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30v15x
Więcej tematów