Trwa ładowanie...
d1t9loa

Reforma edukacji

Najnowsze informacje
WP.PL nie jest potrzebna zgoda na wykorzystanie wizerunku.
Źródło: WP.PL nie jest potrzebna zgoda na wykorzystanie wizerunku.

Reforma edukacji to przede wszystkim zmiana obowiązku szkolnego i likwidacja gimnazjów firmowana przez minister edukacji narodowej Annę Zalewską (PiS). Od 1 września 2016 roku cofnięto obowiązek szkolny dla sześciolatków, co było obietnicą wyborczą Prawa i Sprawiedliwości.

Plany Ministerstwa Edukacji Narodowej

Według planów Ministerstwa Edukacji od 1 września 2017 roku zostaną zlikwidowane gimnazja i przywrócona ośmioletnia szkoła podstawowa, czteroletnie liceum i pięcioletnie technikum. W miejsce szkół zawodowych powstaną szkoły branżowe, które MEN chce podzielić na trzyletnią szkołę pierwszego stopnia i dwuletnią szkołę branżową drugiego stopnia.

Reforma edukacji nie ogranicza się do likwidacji gimnazjów. MEN pracuje nad nową podstawa programową, która ma obowiązywać od 1 września 2017 roku. Eksperci są sceptyczni wobec planów ministerstwa i obawiają się chaosu w szkołach, ponieważ może nie starczyć czasu na wprowadzenie wszystkich zmian.

Prostesty nauczycieli

Związek Nauczycielstwa Polskiego protestuje przeciwko zmianom w edukacji. Według ZNP w wyniku reformy pracę straci 37 tys. nauczycieli a konsultacje społecznie nie były odpowiednio przeprowadzone. ZNP uważa, że reforma edukacji jest przygotowywana w pośpiechu i ma rewolucyjny charakter i może obniżyć poziom polskiej edukacji.
Anna Zalewska zarzuciła, że protesty ZNP są motywowane politycznie i zaplanowane razem z KOD, a o edukacji nie rozmawia się na ulicach podczas pikiet.

Argumenty ekspertów

Według ekspertów zmiany w edukacji są potrzebne, ale nie zawsze idą w dobrym kierunku. Część z nich polemizuje z argumentami MEN o wyrównywaniu szans edukacyjnych uczniów i podniesieniu poziomu edukacji. A zmiany są potrzebne, ale likwidacja gimnazjów niczego nie zmieni. Pojawiają się też argumenty, że likwidacja gimnazjów może pozytywnie wpłynąć na rozwój dzieci. W wieku 10-12 lat jest silna potrzeba przyjaźni, a zmiana szkoły wymusza dostosowanie się do nowej grupy rówieśników.

PO złożyła wniosek o wotum nieufności dla Anny Zalewskiej, ale 4 listopada na posiedzeniu Sejmu wniosek został odrzucony głosami posłów PiS i części Kukiz’15. W styczniu 2017 roku posłowie PO zapowiedzieli, że złożą wniosek o zbadanie przygotowań do reformy edukacji przez NIK

d1t9loa

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t9loa
d1t9loa
d1t9loa
Więcej tematów
d1t9loa

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj