Matura 2023 a kwalifikacja wojskowa. CWCR uspokaja
Termin tegorocznych matur zbiegł się z terminem kwalifikacji wojskowej 2023. Z tego względu wielu abiturientów zastanawia się, co zrobić, gdy otrzyma wezwanie na komisję wojskową w dniu egzaminu. Jak wyjaśnia Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, nie ma powodów do niepokoju.
09.05.2023 | aktual.: 09.05.2023 12:33
Matury 2023 trwają od 4 do 23 maja. Za abiturientami egzaminy pisemne na poziomie podstawowym, a także pierwsze matury rozszerzone. 10 maja ruszą natomiast egzaminy ustne - to, w którym dniu przystąpi do nich maturzysta, jest ustalane przez zespół egzaminacyjny, działający w danej placówce oświatowej.
Tegoroczne matury będą odbywać się w czasie kwalifikacji wojskowej, która rozpoczęła się 17 kwietnia i potrwa do 21 lipca. Zgodnie z danym MON wezwania na nią otrzyma około 230 tys. osób. Co, jeżeli wśród nich znajdzie się maturzysta, który w dniu komisji zdaje egzamin?
Matura 2023 i kwalifikacja wojskowa. "Informujemy o możliwości zmiany wyznaczonego terminu"
O problematycznym zbiegu dat matur 2023 oraz kwalifikacji wojskowej zdają sobie sprawę zarówno osoby zdające egzaminy, jak i wojskowe centra rekrutacji. Jak informują lokalne jednostki, osoby, które zostały wezwane na kwalifikację w dniu matury, nie muszą rezygnować z egzaminu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Jeśli zostałeś wezwany na kwalifikację wojskową w dniu twojego egzaminu maturalnego, niezwłocznie powiadom o tym fakcie organ, który wysłał do ciebie wezwanie" - wskazano w komunikacie CWCR, jednocześnie informując o kolejnych krokach, jakie powinien podjąć maturzysta wezwany na kwalifikację w dniu egzaminu.
"Poinformuj o tej sytuacji najbliższe Wojskowe Centrum Rekrutacji - egzamin maturalny to ważna przyczyna, z powodu której nie możesz stawić się przed powiatową komisją lekarską".
O możliwości zmiany terminu kwalifikacji, z powodu ważnych przyczyn, informuje par. 6 rozporządzenia ministra obrony narodowej z dnia 27 lutego 2023 roku w sprawie kwalifikacji wojskowej.
Ostatnim krokiem powinno być wyznaczenie nowego terminu kwalifikacji wojskowej. "Znając harmonogram swoich egzaminów maturalnych, zaproponuj nowy termin stawienia się przed komisją" - informuje CWCR.
Kwalifikacja wojskowa 2023. Maturzyści stanowią większość
Zgodnie z rozporządzeniem MON kwalifikacją wojskową w 2023 zostali objęci:
- mężczyźni urodzeni w 2004 roku;
- mężczyźni urodzeni w latach 1999-2003, nieposiadający kategorii zdolności do służby wojskowej;
- osoby uznane w latach 2021 i 2022 za czasowo niezdolne do służby wojskowej;
- kobiety urodzone w latach 1999-2004, które posiadają kwalifikacje "przydatne do służby wojskowej" oraz kobiety studiujące bądź uczące się na kierunkach, które zapewniają uzyskanie tych kwalifikacji;
- osoby, które ukończyły 18. rok życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej.
Oznacza to, że większość osób objętych kwalifikacją wojskową to tegoroczni abiturienci, którzy na początku maja rozpoczęli egzaminy maturalne.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ