Kwalifikacja wojskowa 2023. Nowa decyzja MON. Kto otrzyma wezwanie?
Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło projekt zmian dotyczących kwalifikacji wojskowej w 2023 roku. Zgodnie z propozycją resortu, poborowi będą musieli stawić się przed komisją w terminie innym, niż podawano pierwotnie. Zmianie ulegnie również długość kwalifikacji oraz zasady ćwiczeń żołnierzy pasywnej rezerwy.
10.02.2023 09:48
Jak informuje serwis prawo.pl, kwalifikacja wojskowa ma się odbywać od 17 kwietnia do 21 lipca, a nie - jak początkowo zakładano - od 3 kwietnia do 30 czerwca 2023. Potrwa więc 66 dni roboczych (z wyłączeniem 2 maja oraz 9 czerwca). Zmiany te mają być spowodowane zbiegiem terminu powołań z egzaminami maturalnymi. "Resort uzasadnia, że na zmianę i wydłużenie terminu wpływ ma i to, że w tym czasie odbywać się będą egzaminy maturalne. MON przychylił się także do wniosków kierowanych przez wojewodów" - wyjaśnia portal.
Kwalifikacja wojskowa 2023. Jakie roczniki?
Rozporządzenie Ministerstwa Obrony Narodowej wskazuje, że do powiatowych komisji wojskowych będą musieli zgłosić się:
- mężczyźni urodzeni w 2004 roku,
- mężczyźni urodzeni w latach 2003-1999, którzy nie mają określonej kategorii wojskowej,
- osoby, które w 2021 lub w 2022 roku zostały uznane za czasowo niezdolne do służby ze względu na stan zdrowia (jeżeli okres niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej lub po niej w przypadku, gdy złożyły wniosek o zmianę kategorii),
- kobiety urodzone w latach 1999-2004, które posiadają kwalifikacje przydatne do służby w wojsku, określone w przepisach oraz te, które kończą naukę w zawodach: lekarski, weterynaryjny, pielęgniarski, psychologiczny, analityki medycznej lub ratownictwa medycznego,
- osoby powyżej 18. i poniżej 60. roku życia, które dobrowolnie zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej - jeżeli nie mają określonej kategorii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Do kwalifikacji wojskowej w 2023 roku będzie musiało przystąpić 230 tysięcy osób.
Ćwiczenia wojskowe 2023. Zmiana dla rezerwistów
Projekt rozporządzenia MON zakłada również zmianę w długości ćwiczeń wojskowych żołnierzy pasywnej rezerwy. Z informacji podanych przez "Rzeczpospolitą" wynika, że wojsko będzie mogło wezwać rezerwistów na ćwiczenia trwające:
- 2 dni - w przypadku osób bez przeszkolenia wojskowego oraz bez złożonej przysięgi,
- 16 dni - w przypadku osób, które odbyły przeszkolenie oraz złożyły przysięgę.
Rezerwiści będą mogli również zostać wezwani na ćwiczenia dotyczące zwalczania klęsk żywiołowych lub akcji poszukiwawczo-ratunkowych. Osoba wezwana będzie musiała stawić się do jednostki wojskowej w ciągu 24 godzin od otrzymania rozkazu.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.