Kwalifikacja wojskowa 2023. MON wydał rozporządzenie. Te roczniki otrzymają wezwania
Wielu Polaków już niebawem może odebrać wezwanie na kwalifikację wojskową. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Obrony Narodowej, w 2023 roku przed komisjami będzie musiało stawić się nawet 230 tysięcy osób. Kto otrzyma pismo z wojska? Dokument wskazuje konkretne roczniki.
Rozporządzenie MON ws. przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2023 roku zostało opublikowane w grudniu 2022. Dokument wskazuje, które osoby mogą otrzymać wezwanie do stawienia się przed komisją wojskową.
Wezwanie do wojska 2023. Kiedy zostanie ogłoszone?
Kwalifikacja wojskowa obowiązuje od 2009 roku, kiedy zdecydowano o zawieszeniu poboru do obowiązkowej służby w armii. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej, kwalifikacja zostanie ogłoszona 16 marca i będzie odbywać się od 3 kwietnia do 30 czerwca 2023. Prowadzić ją będzie niemal 400 powiatowych komisji lekarskich.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kwalifikacja wojskowa. Kto dostanie wezwanie w 2023 roku?
Decyzją Ministra Obrony Narodowej, wezwanie na kwalifikację wojskową mogą otrzymać zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Tegoroczne wezwania na komisję wojskową dotyczą przede wszystkim 19-latków, czyli mężczyzn urodzonych w 2004 roku. Dodatkowo "pisma z wojska" mogą otrzymać:
- mężczyźni urodzeni pomiędzy 1999 a 2003 r., którzy nie otrzymali kategorii wojskowej,
- osoby, które w 2021 lub 2022 roku zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na zły stan zdrowia (w przypadku, gdy termin ważności orzeczenia, wskazany w dokumentach upłynął przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej),
- osoby, które w 2021 lub 2022 r. zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na zły stan zdrowia (w przypadku, gdy ważność decyzji upływa po zakończeniu kwalifikacji a złożony został wniosek o zmianę kategorii),
- kobiety urodzone pomiędzy 1999 a 2004 rokiem, które w roku szkolnym/akademickim 2022/23 ukończyły studia wyższe lub naukę na kierunkach: lekarskim, pielęgniarskim, psychologicznym, weterynaryjnym, analityki medycznej lub ratownictwa medycznego,
- osoby pomiędzy 18 a 60 rokiem życia, które dobrowolnie zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej - w przypadku, gdy nie posiadają określonej kategorii wojskowej.
Jak wygląda kwalifikacja wojskowa?
"Osoby, które po raz pierwszy zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej, powinny zabrać ze sobą: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, posiadaną dokumentację medyczną, aktualną fotografię o wymiarach 35 mm x 40 mm (bez nakrycia głowy), a także dokumenty potwierdzające wykształcenie lub posiadane kwalifikacje zawodowe albo zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki" - przypomina na swojej stronie internetowej Ministerstwo Obrony Narodowej.
Podczas kwalifikacji wojskowej, komisja lekarska oceni stan zdrowia osoby wezwanej. Wykonane zostaną podstawowe badania - lekarz zmierzy ciśnienie, wzrost oraz wagę. Zlecone będą również standardowe badania krwi i moczu. Orzekający zbada postawę kandydata, jego wzrok i słuch. W zależności od decyzji, komisji mogą zostać wykonane dodatkowe badania. W czasie kwalifikacji wojskowej obowiązkowo odbywa się rozmowa z psychologiem lub psychiatrą oraz neurologiem. Komisja po przeprowadzeniu wszystkich badań orzeka jedną z czterech kategorii wojskowych. W zależności od wyników kandydat może zostać zakwalifikowany do grupy:
- A – zdolny do służby wojskowej
- B – czasowo niezdolny do służby wojskowej
- D – niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju
- E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej.
Osoby, które nie zgadzają się z decyzją komisji, mogą wnieść pisemne odwołanie w ciągu 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.