Trwa ładowanie...

Odmowa wezwania na ćwiczenia wojskowe. Co grozi za brak stawienia się?

Już niebawem do mężczyzn w całej Polsce mogą napłynąć listy z pieczęciami Wojskowego Centrum Rekrutacji. To pokłosie decyzji MON, które zdecydowało o powołaniu rekordowej liczby rezerwistów w celu odbycia ćwiczeń wojskowych. Czy za odmowę udziału w nich grożą konsekwencje karne? Zasady odbywania służby wojskowej oraz ćwiczeń reguluje m.in. ustawa o obronie Ojczyzny.

Odmowa służby wojskowej. Rezerwiści nie chcą odbywać obowiązkowych ćwiczeń? MON planuje powołać 200 tys. osóbOdmowa służby wojskowej. Rezerwiści nie chcą odbywać obowiązkowych ćwiczeń? MON planuje powołać 200 tys. osóbŹródło: PAP, fot: Maciej Kulczyński
d3zh7f0
d3zh7f0

MON planuje w 2023 roku zorganizować największe od lat ćwiczenia wojskowe. Powołanie może otrzymać nawet 200 tysięcy żołnierzy rezerwy - również osoby, których jedynym kontaktem ze służbą militarną była Komisja Wojskowa.

Obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. Kto nie zostanie powołany?

Zgodnie z Ustawą o obronie ojczyzny, wezwania na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe mogą otrzymać żołnierze pasywnej rezerwy. Wskazany akt prawny wyjaśnia, że są to osoby "które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej i nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej, i nie podlegają militaryzacji oraz nie ukończyły 55 roku życia, a w przypadku osób posiadających stopień podoficerski lub oficerski – 63 roku życia". Oznacza to, że powołane mogą zostać osoby, które na Komisji Wojskowej otrzymały najwyższą kategorię A (zdolny do czynnej służby wojskowej), ale zasadniczej służby nigdy nie odbyły.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"To żenujące". Gen. Różański o ruchu Błaszczaka

Powołania na ćwiczenia pasywnej rezerwy nie mogą otrzymać osoby, wyłączone z obowiązku pełnienia służby wojskowej. Zgodnie z przepisami są to:

  • osoby prowadzące własną kampanię wyborczą - w przypadku kandydowania do Senatu, Sejmu, Parlamentu Europejskiego lub organów samorządowych,
  • posłowie oraz senatorowie (również Ci, reprezentujący Polskę w Parlamencie Europejskim) - w czasie trwania kadencji,
  • osoby pełniące wysokie funkcje w organach samorządu terytorialnego - wójtowie, burmistrzowie, radni,
  • osoby sprawujące kierownicze stanowiska w administracji rządowej,
  • osoby, które odbyły służbę zastępczą lub zostały do niej powołane,
  • osoby, które przekroczyły wskazany w przepisach wiek.

Z powołania nie są zwolnieni księża - w ich przypadku zgodę na szkolenie musi jednak wyrazić przełożony kościelny. Duchowni mogą zostać przeszkoleni do pełnienia funkcji kapelana wojskowego.

d3zh7f0

Odmowa odbycia ćwiczeń wojskowych. Czy od wezwania można się odwołać?

Osoby, które otrzymały Kartę powołania, mogą odwołać się od decyzji Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w terminie do 14 dni od dnia jej doręczenia. Wniesienie odwołania nie wstrzymuje decyzji o powołaniu - w przypadku braku pozytywnego jego rozpatrzenia, rezerwista musi stawić się na ćwiczenia we wskazanym terenie. Rezerwiści pasywni mogą zostać powołani na ćwiczenia jednodniowe, krótkotrwałe (trwające do 30 dni bez przerwy), długotrwałe (trwające do 90 dni bez przerwy) oraz rotacyjne, które nie mogą trwać dłużej niż 30 dni w roku kalendarzowym.

Kara za niestawienie się na ćwiczenia wojskowe

Rezerwiści, którzy otrzymali wezwania na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe, muszą zgłosić się do wskazanej jednostki wojskowej w określonym terminie. W przypadku niestawienia się w wyznaczonym miejscu we wskazanym dniu, bez uzasadnionej przyczyny, rezerwista zostanie przez Policję przymusowo doprowadzony do przypisanej jednostki.

Zgodnie z artykułem 682 Ustawy o ochronie ojczyzny, osoba, która bez uzasadnionej przyczyny, "będąc żołnierzem pasywnej rezerwy, nie zgłasza się w określonym terminie i miejscu na ćwiczenia wojskowe trwające do dwudziestu czterech godzin, będąc przeznaczony do szkolenia lub ćwiczeń wojskowych nie zgłasza się w określonym terminie i miejscu do tej służby, posiadając przydział organizacyjno-mobilizacyjny do jednostki przewidzianej do militaryzacji nie zgłasza się w określonym terminie i miejscu do służby w tej jednostce" podlega karze aresztu lub grzywny. Paragraf 2 wskazanej ustawy określa również, że osoby, które podczas szkoleń nie wykonują poleceń służbowych lub oddalają się z miejsca przebywania, także mogą zostać ukarane.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3zh7f0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zh7f0
Więcej tematów