Trwa ładowanie...

Wezwanie do wojska. Obowiązkowe ćwiczenia dla 200 tys. rezerwistów

Wojskowe Centrum Rekrutacji wznowiło obowiązkowe ćwiczenia dla rezerwistów. Wezwania do wojska może otrzymać nawet 200 tysięcy osób. Zgodnie z przepisami, w ciągu 14 dni powinni oni zgłosić się do przypisanych jednostek. Co grozi za unikanie powołania? Wielu rezerwistów w związku z wezwaniem musi wziąć bezpłatny urlop w pracy.

Wezwania do wojska. Rezerwiści mogą otrzymać powołaniaWezwania do wojska. Rezerwiści mogą otrzymać powołaniaŹródło: PAP, fot: Andrzej Grygiel
d13qcyg
d13qcyg

Wojsko Polskie po przerwie spowodowanej przez pandemię koronawirusa wznawia obowiązkowe ćwiczenia wojskowe dla rezerwistów. W związku z tym, tysiące osób może niebawem otrzymać listy z poleceniem stawienia się do jednostek. Co należy wiedzieć? Unikanie stawienia się na ćwiczenia może zostać ukarane.

Wezwanie do wojska Polska. Kto może dostać powołanie?

Wezwania na obowiązkowe ćwiczenia są rozsyłane przez Wojskowe Centra Rekrutacyjne od początku roku. Aby nadrobić czas stracony w trakcie pandemii, wojskowi starają się przeszkolić jak najwięcej osób. Żołnierze rezerwy, pozostający w przydziale mobilizacyjnym z czasem mogą utracić zdolności nabyte w trakcie służby - dlatego ćwiczenia i szkolenia powinny odbywać się regularnie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wojsko rozesłało tysiące wezwań

Wezwanie do wojska mogą otrzymać rezerwiści, którzy nie ukończyli 50 lat - w przypadku szeregowych oraz 60 lat - w przypadku oficerów i podoficerów. Ćwiczenia w jednostkach wojskowych są obowiązkowe. Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego, unikanie podjęcia czasowej służby lub niestawienie się do jednostki we wskazanym czasie podlega grzywnie, lub karze pozbawienia wolności.

d13qcyg

Wezwanie do wojska. Co zrobić po jego otrzymaniu?

W przypadku wezwania, rezerwiści w pierwszej kolejności otrzymują przydział mobilizacyjny. To adres jednostki wojskowej, do której powinni zgłosić się powołani. Kolejnym dokumentem, który otrzymują osoby powołane na obowiązkowe ćwiczenia, jest Karta powołania. Powinna ona zostać dostarczona nie później niż na 14 dni przed terminem stawienia się do jednostki. Szkolenia wojskowe dla rezerwistów mogą zostać objęte różnymi programami. To m.in.:

  • szkolenia jednodniowe,
  • szkolenia krótkotrwałe (trwające do 30 dni),
  • szkolenia długotrwałe (trwające do 90 dni),
  • szkolenia rotacyjne (trwające do 30 dni).

Szkolenia krótko- i długotrwałe odbywają się bez przerwy, a szkolenia rotacyjne mogą odbywać się z przerwami w trakcie całego roku.

Wezwania do wojska. Co grozi za niestawienie się w jednostkach?

Po otrzymaniu powołania na ćwiczenia do wojska, można się od niego odwołać. W tym celu, w ciągu 14 dni od jego dostarczenia, należy złożyć do szefa WCR stosowne dokumenty wraz z uzasadnieniem. Jeżeli odwołanie zostanie rozpatrzone negatywnie, rezerwista ma obowiązek stawić się do jednostki.

d13qcyg

Unikanie przez rezerwistów udziału w obowiązkowych ćwiczeniach wojskowych wiąże się z konsekwencjami prawnymi. Zgodnie z Art. 144. KK, osoby, które pomimo wezwania nie zgłoszą się do przydzielonej jednostki, muszą liczyć się z ryzykiem nałożenia kary pozbawienia wolności do lat trzech, a w przypadkach mniejszej wagi - ograniczenia wolności, pozbawienia wolności lub grzywny.

Czy ćwiczenia wojskowe są płatne?

Zgodnie z art. 305 ust. 1 ustawy o obronie Ojczyzny, rezerwistom na czas ćwiczeń wojskowych udzielany jest bezpłatny urlop w wymiarze równym okresowi służby. Każdy dzień udziału w ćwiczeniach zostaje zrekompensowany uposażeniem zasadniczym, wypłacanym przez jednostkę wojskową. Jego wysokość zależy od stopnia wojskowego rezerwisty i wynosi:

  • 184,95 zł (kapitan)
  • 174,70 zł (porucznik)
  • 141,80 zł (sierżant)
  • 133,60 zł (kapral)
  • 117,13 zł (szeregowy).
d13qcyg

Przedstawione stawki dotyczą kwot netto, wypłacanych za dzień służby.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d13qcyg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13qcyg
Więcej tematów