Trwa ładowanie...

Rezerwistów wzywa armia. Polacy dostają listy z WKU

Blady strach podał na mężczyzn w wieku poborowym. Korespondencja z Wojskowych Komend Uzupełnień nie zapowiada niczego dobrego. Adresaci mają obawy, że listy mają związek z sytuacją na polsko-ukraińskiej granicy.

Młodzi mężczyźni dostają korespondencję z WKU. To powołania. Nie mają one jednak związku z sytuacją na granicy rosyjsko-ukraińskiej Młodzi mężczyźni dostają korespondencję z WKU. To powołania. Nie mają one jednak związku z sytuacją na granicy rosyjsko-ukraińskiej Źródło: MON, fot: Robert Suchy
d32yrs7

Jak poinformowała, "Rzeczpospolita", wezwania, jakie otrzymują niektórzy rezerwiści, to zaproszenie do lokalnych placówek. Mężczyźni mają w nich otrzymać informacje o przydziale i podać rozmiary munduru.

Publikacja jednak uspokaja: Sztab Generalny Wojska Polskiego zaprzecza, że ma to jakikolwiek związek z konfliktem na Ukrainie. To rutynowe działania, bez związku z wiszącym na włosku konfliktem zbrojnym tuż przy naszej wschodniej granicy.

Jak dowiedziała się "Rz", ćwiczenia od 2020 roku były tymczasowo zawieszone w związku z pandemią. Teraz powoli sytuacja pandemiczną się stabilizuje, więc pobory na systematyczne, ustawowo przewidziane ćwiczenia mogą się intensyfikować.

d32yrs7

"Jest to rutynowa działalność Sił Zbrojnych RP, realizowana planowo, w celu zapewnienia mobilizacyjnego uzupełnienia stanu osobowego jednostek wojskowych" - dowiedziała się gazeta od przedstawicieli Zespołu Prasowego SG WP.

W 2020 miało do wojska pójść na czasowe szkolenia prawie 30 tysięcy osób. Służbę wojskową w ramach jednostek obrony terytorialnej.

Rezerwistów wzywa armia. Polacy dostają listy z WKU

Zgodnie z ustawą, nowelizowaną w 2021 roku, powołanie do czynnej służby wojskowej następuje za pomocą kart powołania, kart mobilizacyjnych, w drodze obwieszczeń lub w inny sposób określony przez Ministra Obrony Narodowej.

Do karty powołania na ćwiczenia wojskowe rotacyjne dołączony powinien być jako załącznik, zawierający dokładnie sprecyzowany wykaz dni, w których odbywają się ćwiczenia.

d32yrs7

Powołanie może nastąpić z kilku przyczyn, między innymi z powodu konieczności

sprawdzenia gotowości mobilizacyjnej i bojowej jednostek wojskowych, udziału jednostek wojskowych w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d32yrs7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32yrs7
Więcej tematów