Matura ustna 2023. Egzaminy ruszają już jutro
W tym roku po dwóch latach przerwy do harmonogramu matur powracają egzaminy ustne. Obowiązkowym dla abiturientów, jest przystąpienie do dwóch z nich - z języka polskiego oraz jednego języka obcego nowożytnego. Matury ustne - podobnie, jak pisemne - odbędą się w dwóch formułach. Czego powinni spodziewać się zdający?
09.05.2023 14:43
Matury ustne odbywają się pomiędzy 10 a 23 maja. Co ważne, mogą one być przeprowadzane również w sobotę. Egzaminy w tej formie powracają do szkół po dwóch latach przerwy, spowodowanej koronawirusem. Dodatkowo w 2023 po raz pierwszy przystąpią do nich absolwenci, których objęła reforma edukacji, przeprowadzona przed sześcioma laty.
Ustna matura 2023. To zmieni się dla "nowej" formuły
Osoby, które zdają maturę w tzw. nowej formule 2023, będą musiały zmierzyć się z egzaminami ustnymi z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego - najczęściej wybieranym, jest język angielski. W przypadku obu przedmiotów, przystąpienie do matury jest obowiązkowe, odbywają się one bez określania poziomu, a próg zaliczenia egzaminu wynosi 30 procent.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak poinformowała CKE, w przypadku matur ustnych z języków obcych, egzaminy w obu formułach będą wyglądały tak samo i potrwają około 15 minut. Abiturienci poznają wyniki testu tego samego dnia - najczęściej po zakończeniu egzaminowania pięciu zdających.
W przypadku matury ustnej z języka polskiego, różnice pomiędzy "starą" a "nową" formułą są bardziej zauważalne. Egzamin dla uczniów, przystępujących do formuły 2023 będzie trwał około 30 minut/osobę. Zdający będą musieli rozwiązać dwa zadania: pierwsze z nich będzie stanowić zagadnienie z puli pytań jawnych, a drugie - zagadnień związanych z literaturą, dziełami sztuki bądź językiem, które należy omówić na podstawie dołączonego do polecenia materiału. Maksymalna liczba punktów, jaką będzie można zdobyć na egzaminie, wynosi 30.
Matura ustna 2015. Zasady dla "starej" formuły
Osoby zdające maturę w formule 2015, również będą musiały obowiązkowo przystąpić do dwóch egzaminów ustnych - z języka polskiego oraz jednego języka obcego nowożytnego. Różnice, pomiędzy "starą" a "nową" maturą będą widoczne jedynie w przypadku pierwszego z nich.
Jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna, zdający będzie musiał wylosować jedno zadanie, składające się z tekstu o języku, tekstu literackiego bądź tekstu ikonicznego oraz polecenia. Następnie w trakcie 15 minut będzie musiał przygotować się do odpowiedzi, która również potrwa około 15 minut. Co ważne, dla formuły 2015 nie istnieje pula pytań jawnych. Maksymalna liczba punktów, którą maturzysta może zdobyć na egzaminie przeprowadzonym na starych zasadach, wynosi 40.
Wyniku matur ustnych z języka polskiego - niezależnie od formuły - zostaną przedstawione zdającym w dniu egzaminu.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.