Matura 2023. Język polski. ODPOWIEDZI + ARKUSZE CKE
Maturzyści zakończyli już zmagania z zadaniami z języka polskiego na poziomie podstawowym. Krótko po godzinie 14:00 Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała tegoroczne arkusze. Jakie są prawidłowe odpowiedzi? Maturę z j. polskiego rozwiązała dla nas polonistka. Poniżej publikujemy sugerowane rozwiązania zadań, które pojawiły się na maturze w nowej formule.
Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym w formule 2023, czyli tzw. nowa matura, trwał 240 minut. Arkusz został podzielony na trzy części: język polski w użyciu, test historycznoliteracki i wypracowanie.
Matura 2023 - język polski. ODPOWIEDZI. Sprawdź rozwiązania
Egzamin maturalny z języka polskiego już za uczniami. Maturzyści musieli dziś odpowiedzieć na 17 pytań za co do zdobycia było 25 punktów. Do napisania było także wypracowanie, za które można było uzyskać 35 punktów.
Na egzaminie pojawiły się pytania między innymi odnoszące się do twórczości Stanisława Wyspiańskiego, Jana Kochanowskiego czy Adama Mickiewicza.
Abiturienci musieli także podczas egzaminu maturalnego porównać wizje końca świata przedstawione we fragmencie "Piosenki o końcu świata" Czesława Miłosza i w Apokalipsie św. Jana. Bądź wyjaśnić, czemu służyło stworzenie nowomowy w książce "Roku 1984" Orwella. Jakie są odpowiedzi na te i inne pytania? Które rozwiązania zadań matury z języka polskiego są prawidłowe?
Oto sugestie odpowiedzi na pytania z matury 2023 z języka polskiego w nowej formule. Zostały one opracowane przez specjalistów. Sprawdź rozwiązania egzaminu.
Matura 2023. Język polski. Odpowiedzi - zadania 1-6.
Matura 2023. Język polski. Odpowiedzi zadanie 1. Na podstawie tekstu Agnieszki Krzemińskiej rozstrzygnij, czy turystyka zmienia podróżującego człowieka. Uzasadnij odpowiedź.
Matura 2023. Język polski. Odpowiedzi zadanie 2. Na podstawie tekstu Olgi Stanisławskiej wyjaśnij, jaka korzyść i jakie ryzyko wynikają dla turysty z przekroczenia ścian "bańki turystycznej".
Matura 2023. Język polski. Odpowiedzi zadanie 3. Czy przekonanie, że zwiedzanie jest zawłaszczaniem, wyrażone w tekście Olgi Stanisławskiej, znajduje potwierdzenie w tekście Agnieszki Krzemińskiej? Uzasadnij odpowiedź, odwołując się do obu tekstów.
Matura 2023. Język polski. Odpowiedzi zadanie 4. Oceń prawdziwość podanych stwierdzeń odnoszących się do tekstu Agnieszki Krzemińskiej i tekstu Olgi Stanisławskiej. Zaznacz P, jeśli stwierdzenie jest prawdziwe, albo F – jeśli jest fałszywe.
Matura 2023. Język polski. Odpowiedzi zadanie 5. Wyjaśnij, na czym polega ironia zastosowana w 4. akapicie tekstu Olgi Stanisławskiej.
Matura 2023. Język polski. Odpowiedzi zadanie 6. Na podstawie obu tekstów napisz notatkę syntetyzującą na temat: skutki masowej turystyki. Twoja wypowiedź powinna liczyć 60–90 wyrazów.
Matura 2023. Język polski. Odpowiedzi - zadania 7-12.
Matura 2023. Język polski. Odpowiedzi zadanie 7. Odwołując się do mitu o wojnie trojańskiej, uzasadnij trafność nazwy wirusa komputerowego, którego opis podano wyżej.
Matura 2023. Język polski. Odpowiedzi zadanie 8. Czy wizja końca świata zaprezentowana we fragmencie wiersza Czesława Miłosza Piosenka o końcu świata jest zgodna z wizją końca świata ukazaną we fragmencie Apokalipsy św. Jana? W uzasadnieniu odpowiedzi sformułuj dwa argumenty – każdy w odniesieniu do obu tekstów.
Matura 2023. Język polski. Odpowiedzi zadanie 9. Jaką postawę życiową zaleca podmiot liryczny Pieśni IX Jana Kochanowskiego? Uzasadnij odpowiedź.
Matura 2023. Język polski. Odpowiedzi zadanie 10. Napisz, jaki motyw łączy przedstawiony obraz Fransa Halsa i wiersz Daniela Naborowskiego. Uzasadnij swoją odpowiedź, odwołując się do obu tekstów.
Matura 2023. Język polski. Odpowiedzi zadanie 12.1. Uzupełnij tabelę. Podaj tytuł utworu, z którego pochodzi fragment A, oraz tytuł utworu, z którego pochodzi fragment B.
Matura 2023. Język polski. Odpowiedzi zadanie 12.2. Wyjaśnij, czym różni się rola przypisana Polsce we fragmencie A od roli przypisanej Polsce we fragmencie B.
Matura 2023. Język polski. Odpowiedzi - zadania 13-17
Matura 2023. Język polski. Odpowiedzi zadanie 13. W poniższej tabeli przedstawiono wybrane założenia dwóch epok literackich: pozytywizmu i Młodej Polski. Do każdej epoki dobierz odpowiedni cytat z utworu poetyckiego, wybrany spośród cytatów 1–3, ilustrujący założenia danej epoki. Wpisz właściwy numer cytatu w odpowiednie miejsce w tabeli.
Matura 2023. Język polski. Odpowiedzi zadanie 14. Czy na plakacie przedstawiono taką samą relację między inteligencją a chłopami, jaką ukazano w Weselu? Uzasadnij odpowiedź, odwołując się do plakatu i do podanego fragmentu Wesela albo do plakatu i do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego.
Matura 2023. Język polski. Odpowiedzi zadanie 15. Wybierz jeden z poniższych tytułów części Przedwiośnia:
- Szklane domy
- Wiatr od Wschodu.
Wyjaśnij sens wybranego tytułu na podstawie znajomości powieści Stefana Żeromskiego.
Matura 2023. Język polski. Odpowiedzi zadanie 16. Na podstawie powieści Rok 1984 George’a Orwella wyjaśnij, czemu służyło stworzenie nowomowy.
Matura 2023. Język polski. Odpowiedzi zadanie 16. Jaką postawę – typową dla bohatera romantycznego – przejawia Artur w zacytowanym fragmencie Tanga Sławomira Mrożka? W uzasadnieniu odpowiedzi odnieś się zarówno do postawy Artura, jak i do postawy wybranego bohatera dramatu romantycznego.
Matura 2023 - język polski. Tematy wypracowań
Podczas matury z języka polskiego uczniowie musieli napisać także wypracowanie na jeden z podanych dwóch tematów.
- Temat 1. Człowiek – istota pełna sprzeczności.
- Temat 2. Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?
W wypracowaniu maturzyści musieli odwołać się do:
- wybranej lektury obowiązkowej – utworu epickiego albo dramatycznego
- innego utworu literackiego – może to być również utwór poetycki
- wybranych kontekstów
Matura arkusze CKE. Egzamin z języka polskiego 2023
Z jakimi tematami musieli sobie poradzić tegoroczni maturzyści? Oto arkusze i tematy wypracowania z nowej formuły 2023:
Matura arkusze. To oficjalne dane z CKE
Opublikowane przez CKE arkusze maturalne 2023 z języka polskiego zawierają treść pytań zamkniętych i otwartych, a także wypracowania. Dzięki nim maturzyści będą mogli wstępnie oszacować, czy poprawnie rozwiązali zadania. Za poprawne rozwiązanie arkusza absolwenci mogą otrzymać maksymalnie 60 punktów. Próg zdawalności wynosi natomiast 30 procent.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czego obawiają się maturzyści? [Waszym Zdaniem]
Matura 2023. Przed zdającymi kolejne egzaminy
Już jutro maturzyści przystąpią do egzaminów maturalnych z języka angielskiego bądź innego języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym. Matura 2023 z angielskiego rozpocznie się o godzinie 9:00, natomiast z innych języków: francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego, rosyjskiego i niemieckiego - o godzinie 14:00. Tuż po weekendzie, 8 maja abiturienci zmierzą się z zadaniami z matematyki. Dodatkowo absolwenci będą musieli przystąpić do co najmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym oraz egzaminów ustnych z j. polskiego, oraz j. angielskiego. Matury 2023 zakończą się 23 maja.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.